Öğretmenlerin mesleki stres kaynakları ve stresin örgütsel doğurguları
The Sources of occupational stress for teachers and organisational consequences of stress
- Tez No: 73595
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL KAVAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
ÖZET Bu araştırmada, öğretmenlerin mesleki stres kaynaklan ile stresin örgütsel doğurgularının bazı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Tarama modeline dayalı olarak yürütülen bu araştırmanın evrenini 1995- 1996 öğretim yılında Malatya il Merkezi'nde bulunan, Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı 21 resmi lisede görev yapan 939 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi ise evrendeki okullardan birine ölçek verilememesi nedeniyle geriye kalan 20 okuldan random yoluyla seçilen 60 kadın ve 131 erkek öğretmenden oluşmaktadır. Stres kaynaklarını ölçmek üzere“Minnesota Öğretmen Gerilimi Envanteri (MÖGE) Türkçe Formu”kullanılmıştır. Stresin örgütsel doğurgularını ölçmek için de araştırmacı tarafından geliştirilen“Stresin örgütsel Doğurguları Ölçeği”kullanılmıştır. Her iki ölçek de, Likert tipi beşli derecelendirme esasına dayan maktadır. MÖGE Türkçe Formu'nda 76 maddeden oluşan 7 alt ölçek, Stresin Örgütsel Doğurguları Ölçeği'nde ise 20 maddeden oluşan 4 alt ölçek vardır. Araştırmadan elde edilen bulgular aşağıda özetlenmiştir. 1. öğretmenler, en yüksek derecede stres yapıcı olarak,“çok”düzeyinde olmak üzere“Eğitim Politikaları”alt ölçeğindeki stres kaynaklarını görmektedirler, öğretmen görüşlerine göre“biraz”düzeyinde stres yapıcı olarak görülen alt ölçekler stres puanı ortalamalarına göre,“Veli-Öğrenci İlgisizliği”,“Fiziksel ve İşle İlgili Koşullar”,“İşyükü”ve“Müdür”alt ölçeği olarak sıralanmaktadır. Öğretmenlerin“çok az”düzeyinde stres yapıcı olarak algıladıkları alt ölçekler ise“Belirsizlik”ve“Veli Baskısı”alt ölçekleridir. 2. Araştırmada ele alınan bağımsız değişkenler bakımından stres kaynaklarıyla ilgili ortaya çıkan anlamlı farklılıklar alt ölçeklere göre şöyledir:“Müdür”alt ölçeğiyle ilgili öğretmen görüşlerinde, erkek öğretmenlerin kadın öğretmenlere; meslek dersleri grubu öğretmenlerinin dil ve edebiyat grubu öğretmenlerine ve özel statülü lise öğretmenlerinin genel lise öğretmenlerine göre daha yüksek stres düzeyine sahip oldukları bulunmuştur.Ill“Veli-Öğrenci ilgisizliği”alt ölçeğiyle ilgili öğretmen görüşlerinde,“5 yıl ve altı”kıdeme sahip öğretmenlerin“16 yıl ve üstü”kıdeme sahip öğretmenlere ve“meslek lisesi”öğretmenlerinin“özel statülü lise”öğretmenlerine göre daha yüksek stres düzeyine sahip oldukları bulunmuştur.“İşyükü”alt ölçeğiyle ilgili öğretmen görüşlerinde,“30 yaş ve altı”grubu öğretmenlerinin hem“31-40 yaş”grubu hem de“41 yaş ve üstü”grubu öğretmenlerine ve“6-15 yıl”kıdeme sahip öğretmenlerin“16 yıl ve üstü”kıdeme sahip öğretmenlere göre daha yüksek stres düzeyine sahip oldukları bulunmuştur. 3. Stresin örgütsel doğurguları içerisinde en sık gözlenen alt ölçekler, ortalamalarına göre“İşgören Devri (Okuldan Ayrılma)”,“Uyumsuzluk”ve“Başarım Düşüklüğü”olarak sıralanmaktadır. Öğretmen görüşlerine göre bu alt ölçeklerin gözlenme sıklıkları“seyrek”düzeyindedir.“Moral Düşüklüğü”alt ölçeği ise“hiç”düzeyindedir. 4. Ele alınan bağımsız değişkenlere göre, stresin örgütsel doğurgularıyla ilgili ortaya çıkan anlamlı farklılıklar alt ölçeklere göre şöyledir;“İşgören Devri (Okuldan Ayrılma)”alt ölçeğiyle ilgili öğretmen görüşlerinde,“erkek”, öğretmenlerin“kadın”öğretmenlere ve“öğretmen yetiştiren fakültelerden mezun öğretmenlerin ”diğer fakültelerden mezun öğretmenlere göre, bu alt ölçekteki davranışları kendilerinde daha sık gözledikleri bulunmuştur.“Uyumsuzluk”alt ölçeğiyle ilgili öğretmen görüşlerinde,“erkek”, öğretmenlerin“kadın”öğretmenlere ve“öğretmen yetiştiren fakültelerden mezun öğretmenlerin ”diğer fakültelerden mezun öğretmenlere göre, bu alt ölçekteki davranışları kendilerinde daha sık gözledikleri bulunmuştur.“Moral Düşüklüğü”alt ölçeğiyle ilgili öğretmen görüşlerinde,“erkek”, öğretmenlerin“kadın”öğretmenlere göre, bu alt ölçekteki davranışları kendilerinde daha sık gözledikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the sources of occupational stress for teachers and organizational consequences of stress were investigated in regards to some variables. The sample of the research consisted of 60 female teachers and 131 male teachers who were drawn randomly from among 939 teachers who taught in state run high schools in the center of Malatya during the school term of 1995-1996. In order to determine the sources of stress,“The Turkish Form of The Minesota Teacher Stress Inventory”; To identify its possible organizational consequences,“The Organizational Consequences of Stress Scale”, developed by the researcher were employed. In both scales, Likert type scale was used. The first scale was made up of 7 sub-scales including 76 items, while the second one consisted of 4 sub-scales including 20 items. The results obtained from the data were as follows: 1. The teachers considered the items in the sub-scale of“Education Policies”as being the most stressful ones. Following this sub-scale, the sub-scales of“Parent and Student Negligence”,“Environmental and Work Conditions”,“Workload”and“Principal”were marked respectively. In accordance with the teachers' perceptions, the“Ambiguity”and“Parent Pressure”were the least stressful sources. 2. The significant differences among the stressors in terms of the independent variables were: On the sub-scale of“Principal”, the male teachers scored higher than the female teachers; the teachers of technical courses scored higher than the language and literature teachers; and the teachers working in one privileged high school scored higher than those working in general high schools. When“Parent and Student Negligence”, was considered, the teachers having less than 6 years experience were found to be more stressful than thosewith 16 years or more experience; and the technical school teachers were found to be more stressful relative to those working in the high school with privileges. On the sub-scale of“Workload”, the teachers below the age of 31 were found to be more stressful than those between the ages of 31 and 40; and the teachers experienced between 6 and 15 years, scored higher than the teachers experienced over 15 years. 3. The most frequently observed consequence of stress in an organization, according to teachers was“Staff Turnover”;“Maladjusmenf followed it in the second place and ”Weak Performance“ came as the third one. In accordance with the teachers in the research, those consequences don't recur often level. The ”Low- level Morale“ sub-scale was observed at ”never“ level. 4. The significant differences among the mean scores of these sub-scales in relation to organizational consequences of stress were as follows: On the sub-scale of ”Staff Turnover“, the male teachers scored higher than the female teachers; and the teachers having a degree from the department of education scored higher than the teachers graduated from other departments. On the sub-scale of ”Maladjustment“, the male teachers scored higher than the female teachers; and the teachers having a degree from the department of education scored higher than the teachers graduated from other departments. On the sub-scale of ”Low-level Morale", the male teachers scored higher than the female teachers.