Para arzının içsellik-dışsallık sorunu ve Türkiye uygulaması
Endogeniety and exogeniety problems of money supply and its application in Turkey
- Tez No: 73594
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTER ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Para arzındaki değişmelerin ekonomi üzerinde önemli etkiler yarattığı genellikle kabul edilen görüştür. Bu nedenle para arzının bir politika aracı olarak kontrol edilip, edilmediği sorunu para teorisinin önemli konularından birisidir. Para arzının“içselliği - dışsallığı”sorunu olarak bilinen bu konuda farklı iki görüş bulunmaktadır. Yapılan analizlerde genel olarak para arzının Merkez Bankaları tarafından kontrol edildiği varsayımı yaklaşımı yapılmaktadır. Bu durumda para arzı“dışsal”olarak belirlenen bir değişken kabul edilmektedir. Buna karşılık, Post Keynesci olarak bilinen yaklaşıma göre para arzı, Merkez Bankalarının, ticari bankaların ve banka dışı kesimin davranışlarına bağlı olarak ekonominin işleyişlerine göre ortaya çıkmakta, kısaca“içsek”olarak belirlenmektedir. Bu iki görüşün Türkiye'deki geçerlilikleri 1982-1992 döneminde incelenmiştir. İlk önce teorik bir tarama yapılmış ve sonra fiyatların, sanayi üretiminin ve GSMH'nin üçer aylık verileri ile yukarıda sözü edilen para arzının içselliği - dışsallığı tartışmasının geçerliliği Granger Testi ile Türkiye koşulları altında irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY The assumption that the changes in money supply exerts a great influence on the economies is generally accepted. Therefore, the controllability of money supply as a tool of policy is one of the main topics in monetary theory. In the theory there are two main views on this subject, namely endogeneity or exogeneity of money supply. In the studies concerning this subject, the money supply is generally taken as determined by central banks. In this case money supply is supposed to an exogeneous variable. According to Post-Keynesyen views, on the contrary, money supply is determined by the behaviors of central banks, commercial banks and the units outside the banking sector, depending on the need of the economies, leading to the view that money supply is an exogeneous variable. In this thesis the validity of both views is examined in the Turkey during the period 1982-1996. Firstly, a theoretical survey is made, then by taking various monetary aggregates, quarterly data of prices, industrial production and GNP, Granger Test is applied to reveal the above mentioned endogeneity and exogeneity issue under Turkey's conditions. 11