Mechanical roots of Tractatus: The influence of Hermann Von Helmholtz, Heinrich Hertz and Ludwig Boltzmann on early Wittgenstein philosophy and the Tractarian picture theory
Tractatusun mekanik kökleri: Hermann Von Helmholtz, Heinrich Hertz ve Ludwig Boltzmann'ın erken dönem Wittgenstein felsefesine ve Tractatus'taki resim teorisi'ne etkileri
  1. Tez No: 735958
  2. Yazar: OSMAN BARAN KAPLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ F. ZAMBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tezde, önce tezin konusu olan Tractatus'ta kendi resim kuramını ileri süren Ludwig Wittgenstein'ın biyografisi, bilhassa Tractatus'u yazmadan önceki yaşam öyküsüne odaklanmak suretiyle anlatılacak daha sonra da Tractatus'un genel yapısı Tractatus'taki resim teorisine değinilmek suretiyle ele alınacaktır. Ardından Tractatus'taki resim teorisinin kökensel olarak büyükbabası olan Hermann von Helmholtz'un“im”[sign] temelli algı kuramı detaylı olarak açıklandıktan sonra, Wittgenstein'ın etkilendiğini açıkça belirttiği bir figür olan Heinrich Hertz'in“mekanik”i ele alınacaktır. Bilindiği üzere Hertz, kendi Bildtheoriesini geliştirirken hocası Helmholtz'un“im”temelli algı kuramından esinlenmiştir. Daha sonra Wittgenstein ve Hertz arasındaki benzerlikler ele alınacak ve Wittgenstein'ın Hertzçi mekanik anlayışından hangi noktalarda etkilendiği gösterilecektir. Son olarak, erken dönem Wittgenstein üzerinde büyük etkileri olan Avusturyalı ünlü fizikçi Ludwig Boltzmann'ın kendi Bildtheorie'sinden bahsedilmek suretiyle Tractatus'taki resim kuramıyla arasındaki ilişki açık hale getirilecektir. Ayrıca Boltzmanncı resim kuramının daha çok Darwinci evrim anlayışına dayanan doğalcı bir epistemoloji olduğunu savunularak, Boltzmann'ın Wittgenstein üzerindeki asli etkisinin, onun Tractatus'ta felsefeye biçtiği rolle ilgili olduğu gösterilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the biography of Ludwig Wittgenstein, who put forward Tractarian picture theory, which is the subject of the thesis, will be told by focusing especially on his life story before he wrote the Tractatus, and then the general structure of the Tractatus will be discussed. In addition, an introduction will be made by referring to Tractarian picture theory. Then, after the“sign”-based perception theory of Hermann von Helmholtz, who was originally the grandfather of Tractarian picture theory, is explained in detail, the“mechanics”of Heinrich Hertz, a figure that Wittgenstein openly stated to be influenced, will be discussed. As it is known, Hertz was inspired by the“sign”based perception theory of his teacher Helmholtz while developing his“picture theory”. Next, we will consider the similarities between Wittgenstein and Hertz and show where Wittgenstein was influenced by the Hertzian understanding of mechanics. Finally, we will talk about the famous Austrian physicist Ludwig Boltzmann's own Bildtheorie, which had great effects on the early Wittgenstein, and we will clarify the relationship between it and the Tractarian picture theory. However, by arguing that the Boltzmannian picture theory is a naturalist epistemology based mostly on the Darwinian understanding of evolution, we will show that Boltzmann's main influence on Wittgenstein is related to the role he assigned to philosophy in the Tractatus.