Monosodyum glutamat ile deneysel toksikasyon oluşturulmuş yaşlı ratlarda, betanin'in (C24H26N2O13) olası koruyucu etkilerinin araştırılması
Investi̇gati̇on of possi̇ble protecti̇ve effects of betani̇n (C24H26N2O13) i̇n elderly rats experi̇mental toxi̇cated wi̇th monosodi̇um glutamate
- Tez No: 735959
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAL ÖĞÜT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Geriatri, Patoloji, Biochemistry, Geriatrics, Pathology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Amaç: Bu araştırma, monosodyum glutamat (MSG) nanopartiküllerinin kronik toksisitesine maruz kalan yaşlı ratlarda kırmızı pancar bitkisinde (Beta vulgaris) bulunan betanin (C24H26N2O13) etkili maddesinin koruyucu etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada yaşlı sıçan kullanılmıştır. Toplamda 48 sıçan rastgele 4 farklı gruba ayrılmıştır. 28 gün süren çalışmanın sonucunda sıçanlar derin anestezialtında sakrifiye edilmiştir. Total antioksidan kapasite (TAK), total oksidan kapasite (TOK), paraoksanaz (PON), thiol seviyeleri, malondialdehit (MDA) ve nitrik oksit (NO) sıçan kan serumunda spektrofotometrik yöntem ile çalışılmıştır. Oksidatif Stres İndeksi (OSİ), TAK'ın ve TOK'a oranlanması ile hesaplanmıştır. Aspartat aminotransferaz (AST), alanin aminotransferaz (ALT), alkalen fosfataz (ALP) ve total bilirübin elisa kiti kullanılarak kolorimetrik yöntem ile ölçülmüştür. Karaciğer patolojik değerlendirmesi hematoksilen eozin boyama yöntemi ile ışık mikroskop altında incelendikten sonra mikrofotoğrafları alındı. Normal dağılıma uygunluk testi Shapiro Wilk Testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Purpose: This research was carried out to examine the protective effects of betanin (C24H26N2O13) active ingredient in red beet plant (Beta vulgaris) in aged rats exposed to chronic toxicity of monosodium glutamate (MSG) nanoparticles. Materials and Methods: Aged rat was used in the study. In total, 48 rats were randomly divided into 4 different groups. At the end of the 28-day study, the rats were sacrificed under deep anesthesia. Total antioxidant capacity (TAK), total oxidant capacity (TOC), paraoxanase (PON), thiol levels, malondialdehyde (MDA) and nitric oxide (NO) were studied in rat blood serum by spectrophotometric method. Oxidative Stress Index (OSI) was calculated by dividing TAK by TOC. Aspartate aminotransferase (AST), alanine aminotransferase (ALT), alkaline phosphatase (ALP) and total bilirubin were measured by colorimetric method using ELISA kit. After the liver pathological evaluation was examined under a light microscope with hematoxylin-eosin staining method, microphotographs were taken. The test for conformity to normal distribution was evaluated with the Shapiro Wilk Test.