Identity formation of Cypriot-Turkish, Kurdish and Turkish young people in London in a transnational context
Ulusötesi bağlamda Londra'da yaşayan Kıbrıslı Türk, Kürt ve Türk gençlerinin kimlik oluşumu
  1. Tez No: 735976
  2. Yazar: DOĞUŞ ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JOHN SOLOMOS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: City University London
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bu tez, Londra'da yaşayan Türkçe konuşan üç sosyal grubun –Kıbrıslı Türk, Kürt ve Türk (KKT)– kimlik oluşumunu ulusötesi bir bağlamda incelemektedir. Bu tez, KKT gençlerinin günlük deneyimlerine bakarak kimliklerini nasıl müzakere ettiklerini keşfetmeyi amaçlamaktadır. KKT gençlerinin gündelik deneyimleri, farklı etkileşimlere dair söylemleri ve yorumlarıyla gözlemleniyor. Bu tez, bu etkileşimleri analiz ederek, ulusötesilik literatüründeki bazı boşlukları doldurmayı amaçlamaktadır. Bu tezin teorik çerçevesi esas olarak Giddens'ın kimlik oluşumu teorisine ve Faist'in ulusötesi sosyal alan kavramına dayanmaktadır. Tez, kimlik ve ulusötesi sosyal alan kavramlarına odaklanarak, KKT gençliğinin deneyimlerinin, algılarının ve sosyal ilişkilerinin menşe ülke, ev sahibi kültür ve bireysel bağlılıklarla müzakere ve diyalog yoluyla nasıl oluştuğunu incelemektedir. Giddens, kimliği dinamik bir şekilde ve yapısal boyutlar, sosyal ilişkiler ve benlik arasındaki etkileşimin bir sonucu olarak kavramamıza yardımcı olur. Bu tezde, bu yapısal, sosyal ve bireysel boyutlar, CKT gençliğinin aileleri, topluluk örgütleri, okul bağlamları, mahalle ortamları ve ulusötesi medya ile etkileşimlerinin analizi yoluyla işlevsel hale getirilmiştir. Ulusötesi sosyal alan kavramı, ulus-devletlerin sınırlarını aşan ve tek bir sosyal alana getirilen kimlik oluşumunu karakterize etmek için kullanılmaktadır. Ampirik veriler, KKT gençleriyle yapılan 45 yarı yapılandırılmış görüşmeye, birinci nesil CKT göçmenleriyle yapılan 16 yarı yapılandırılmış görüşmeye, bir odak grup ve beş topluluk toplantısındaki katılımcı gözlemin yanı sıra KKT gençleri tarafından düzenlenen çeşitli sosyal etkinliklere dayanmaktadır. Tez, gençlerin yaşam tarzları, sahip oldukları etkileşim türleri ve sosyal ve kültürel tercihleri açısından yaptıkları seçimlerin toplum içindeki konumlarını şekillendirdiği sonucuna varmaktadır. Deneyimleri çeşitli ve dönüştürücüdür, kendilerini çevreleyen çeşitli sosyal ve yapısal yönlerle etkileşimleri yoluyla oluşur.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the identity formation of three Turkish speaking social groups – Cypriot Turkish, Kurdish and Turkish (CKT) – living in London in a transnational context. The thesis aims to explore how CKT youths negotiate their identity by looking at their everyday experiences. The everyday experiences of CKT youth are observed through their discourses and interpretations of different interactions. By analysing these interactions, this thesis aims to fill some of the gaps in the literature on transnationalism. The theoretical framework of this thesis is based mainly on Giddens' theory of identity formation and Faist's concept of transnational social space. By focusing on the concepts of identity and transnational social space, the thesis examines how the experiences, perceptions and social relations of CKT youth are formed by negotiation and dialogue with the country of origin, host culture and individual attachments. Giddens helps us to conceive identity in a dynamic way and as an outcome of the interaction between structural dimensions, social relations and the self. In this thesis, these structural, social and individual dimensions are operationalised through the analysis of CKT youth interaction with their family, community organisations, school contexts, neighbourhood environments and transnational medias. The concept of transnational social space is used to characterise the identity formation occurring across the borders of nation-states and brought into a single social space. The empirical data are based on 45 semi-structured interviews with CKT youth, 16 semi-structured interviews with first generation CKT migrants, one focus group and participatory observation at five community meetings, as well as several social events organised by CKT youth. The thesis concludes that the choices young people make in terms of their ways of life, the sorts of interactions they have, and their social and cultural preferences frame their positioning within society. Their experiences are diverse and transformative, formed through their interactions with various social and structural aspects surrounding them.