Tavşan gözünde poliviniliden florid ve polipropilen biplanar sütürlerin kornea şekli ve astigmatizma üzerine etkilerinin karşılaştırmalı incelenmesi
Comparative investigation of the effects of polyvinylidene fluoride and polypropylene biplanar sutures on corneal shape and astigmatism in rabbit eye
  1. Tez No: 735975
  2. Yazar: OĞUZCAN ESKALEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHRİ AYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Erimeyen sütür materyalleri yardımıyla kornea yüzeyine atılacak biplanar sütürlerin kornea şekli ve dolayısıyla astigmatizma üzerine etkilerinin karşılaştırmalı incelenmesi ve mevcut kornea korunarak astigmatizma düzenlenmesinde alternatif bir yöntem olarak değerlendirilebilmesidir. Gereç ve Yöntem: 12 adet Yeni Zelanda tavşanı PVDF ve prolen olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki tavşanların sağ gözlerine sütürasyon işlemi uygulanarak deney alt grubu, sol gözlerine işlem uygulanmayarak kontrol alt grubu oluşturuldu. Sütürasyon işlemi PVDF grubunda PVDF sütür materyali ile, prolen grubunda polipropilen sütür materyali aracılığıyla gerçekleştirildi. Tüm tavşanların her iki gözünden sütürasyon öncesi, sütürasyon sonrası, 1.hafta ve 1.ayda topografi, ön segment OCT, ameliyat mikroskobu altında ön segment resimleri ve in vivo konfokal mikroskopi görüntüleri alındı ve analiz edildi. Bulgular: Topografi incelemelerinden elde edilen keratometrik verilerde her iki grubun deney alt gruplarında pre-op döneme kıyasla tüm takip dönemlerinde K1, Ort-K değerlerinde azalma izlenmiş olup PVDF grubunun 1.hafta takip dönemindeki azalma istatistiksel anlamlı olarak izlendi. Topografi incelemelerinden elde edilen Irr ve Total RMS değerlerinde de her iki grupta da belirgin artış görüldü ve bu artış bazı takip dönemlerinde istatistiksel anlamlı olarak görüldü. Konfokal mikroskopi ile bowman ve endotel tabakasında yapılan immün hücre sayımında, 1.hafta ve 1.ayda gruplar arasında istatistiksel anlamlı bir fark izlenmedi. Her iki sütür grubu arasında sütür komplikasyonları açısından istatistiksel anlamlı farklılık yoktu. Sonuç: Biplanar sütür tekniği ile keratometride belirgin azalma ve korneada düzleşme etkisi izlenmiş olup korneal irregülariteyi artırması, inflamatuar yanıtı tetiklemesi ve sütür komplikasyonları nedeniyle geliştirilmesi gereken bir yöntem olarak düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To compare the effects of biplanar sutures to be placed on the corneal surface with the help of non-absorbable suture materials on corneal shape and therefore astigmatism and to evaluate it as an alternative method in the regulation of astigmatism by preserving the existing cornea. Material and methods: 12 New Zealand rabbits were divided into two groups as PVDF and prolene. The experimental subgroup was formed by suturing the right eyes of the rabbits in both groups, and the control subgroup was formed by not applying the left eye. Suturing was performed with PVDF suture material in the PVDF group and with polypropylene suture material in the prolene group. Topography, anterior segment OCT, anterior segment pictures under the operating microscope and in vivo confocal microscopy images were obtained and analyzed from both eyes of all rabbits before and after suturation, at 1 week and 1 month. Results: In the keratometric data obtained from topography examinations, a decrease in K1, mean-K values was observed in all follow-up periods compared to the pre-op period in the experimental subgroups of both groups, and the decrease in the 1st week follow-up period of the PVDF group was statistically significant. Significant increases were observed in both groups in Irr and Total RMS values obtained from topography examinations, and this increase was statistically significant in some follow-up periods. There was no statistically significant difference between the groups in the immune cell count performed in the bowman and endothelial layer by confocal microscopy at the 1st week and 1st month. There was no statistically significant difference between the two suture groups in terms of suture complications. Conclusion: A significant decrease in keratometry and a flattening effect on the cornea were observed with the biplanar suture technique, and it is considered to be a method that should be developed because it increases corneal irregularity, triggers inflammatory response and suture complications.