Kıbrıslı ve Türkiyeli üniversite öğrencilerinin kimlik gelişim düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Apraisal and analyses of identity formation levels of Turkish Cypriot and Turkish university students from perspective of some variables
  1. Tez No: 81961
  2. Yazar: SERTAN KAĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTER OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
n ÖZET Kıbrıslı ve Türkiyeli üniversite öğrencilerinin kimlik gelişim düzeylerine bazı değişkenlerin etkisinin incelendiği bu araştırmada, öğrencilerin cinsiyeti, yaşı, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, ailenin aylık gelir düzeyi bağımsız değişken, öğrencilerin kimlik gelişim düzeyleri bağımlı değişken olarak ele alınmıştır. Araştırmanın örneklemini, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampusu İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde 1996-1997 öğretim yılında öğrenim gören 225 Türkiyeli üniversite öğrencisi ile Doğu Akdeniz Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi'nde 1996- 1997 öğretim yılında öğrenim gören 225 Kıbrıslı Türk üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Öğrencilerin kimlik gelişim düzeylerini saptamak için Ego-Kimlik Statüsü Ölçeği ve kişisel bilgileri toplamak için kişisel bilgi formu uygulanmıştır. Öğrenci grupları arasında manidar düzeyde bir fark olup olmadığını anlamak amacıyla varyans analizi ve t-testi gibi istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırma bulgularına göre Kıbrıslı ve Türkiyeli öğrenciler arasında sadece bağımlı kimlik statüsünde farklara rastlanmıştır. Buna göre, Kıbrıslı kız üniversite öğrencilerinin Türkiyeli kız üniversite öğrencilerinden kimlik gelişimi açısından daha bağımlı oldukları bulunmuştur. Kıbrıslı ve Türkiyeli erkek üniversite öğrencilerinin kimlik gelişim düzeyleri arasında bir farklılık görülmemiştir. Diğer kimlik düzeylerinde cinsiyet açısından bir farka rastlanmamıştır. 18-20 yaş grubunda bulunan Kıbrıslı üniversite öğrencilerinin 18-20 yaş grubunda bulunan Türkiyeli üniversite öğrencilerine oranla daha fazla kimlik başarısına sahip oldukları bulunmuştur.21-23 yaş grubunda bulunan her iki ülke üniversite öğrencilerinin kimlik gelişim düzeyleri arasında farklılık görülmemiştir. Diğer kimlik düzeylerinde ise yaş açısından birIll farklılığa rastlanmamıştır. Annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, ailenin aylık geliri değişkenlerinin Türkiyeli ve Kıbrıslı üniversite öğrencileri arasında kimlik gelişim düzeyleri açısından bir farklılık yaratmadığı saptanmıştır. Bulguların değerlendirilmesinden elde edilen sonuçlara göre yorumlar yapılmış ve ileride bu konu ile ilgili olarak yapılabilecek araştırmalarla üniversite öğrencilerinin ego kimliklerini geliştirmelerinde yardımcı olabilecek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY In this research, the effects of some variables upon the identity formation levels of the university Turkish students from Turkey and Cyprus were studied. The sex and the age of the students, their parental educational levels and monthly family income levels were considered as independent variables. The sample of this research was comprised of 225 students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Hacettepe University in the academic year of 1996-1997, 225 students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences of Eastern Mediterranean University, in Turkish Republic of Northern Cyprus, in the academic year 1996-1997. In order to find out the students identity formation levels, an Extended Objective Measure of Ego Identity Status Inventory and in order to collect the personal information a Personal Information Form were administered. According to the findings of this research, there is a difference between the university Turkish students of Turkey and Cyprus in relation to foreclosure statuse. According to this finding, it can be said that female university Turkish students of Cyprus are much more foreclosured in identity formation than female university Turkish students of Turkey. No differences are found between male university Turkish students of Cyprus and male university Turkish students of Turkey in foreclosure identity status. No differences are found in the other identity statuses according to sex. The university Turkish students of Cyprus between 18-20 years of age are more achieved in identity formation than the university Turkish students of the same age from Turkey. No differences are found between the university Turkish students of Cyprus and university Turkish students of Turkey in the 21-23 years of age group. No other differences are found in other identity statuses in relation to age.No differences are found between the identity formation levels of the university Turkish students of Turkey and Cyprus in the variables of parental educational and monthly family income levels. According to the results obtained from research findings, interpretations have been made and some suggestions have been put forward in order to help university students' ego identity formation and the researches which can be done in the future.