Bölgesel amatör ligi futbolcularında maksimal aerobik hız, maksimal sprint hızı, anaerobik hız rezervi ve tekrarlı sprint ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship of maximal aerobic speed, maximal sprint speed, anaerobic speed reserve and repeated sprint in regional amateur league football players
  1. Tez No: 735981
  2. Yazar: ONUR KAÇMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Futbolda dayanıklılık, sürat ve ani yön değiştirmelere yönelik testler sporcuların müsabaka performansları hakkındaki öngörüde bulunmaya destek verdiği bilinmektedir. Araştırmanın amacını elde edilen Maksimum Aerobik Hız (MAH), Maksimal Sprint Hızı (MSH) ve Anerobik Hız Rezervi (AHR) ile Tekrarlı Sprint (TS) arasındaki ilişkinin belirlenmesi oluşturmaktadır. Çalışmaya gönüllü olarak (Xyaş=26,82±5,55 yıl, Xboyuzunluğu=181,00±6,35 cm, Xva=76,69±5,21 kg) 23 erkek BAL futbolcuları katıldı. Bölgesel Amatör Lig (BAL) futbolcularına 30-15 intermittent fitness testi (IFT) ve 6x40 metrelik tekrarlı sprint testleri uygulandı. Sprint testinden en düşük süre ile maksimal sprint hızı (MSH), 30-15 IFT ile maksimum aerobik hız (MAH) ve MSH ile AHR arasındaki farka bakarak anaerobik hız rezervleri (AHR) elde edildi. 6x40 m. TS sırasında tekrarlar arası dinlenme pasif ve 30 saniye olarak uygulandı. Verilerin analizinde 25.0 SPSS paket programı kullanıldı. Parametreler arasındaki ilişki için lineer regresyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In football, tests for endurance, speed and sudden change of direction are known to support athletes in predicting competition performance. The aim of the research is to determine the relationship between MAS, MSS and ASR and repeated sprint. 23 male BAL players participated voluntarily (Xage=26,82±5,55years, Xheight=181,00±6,35 cm, Xweight=76,69±5,21 kg). Regional Amateur League (RAL) players were given 30-15 intermittent fitness tests (IFT) and 6x40 meters of repeated sprint tests. The sprint test achieved maximum sprint speed (MSS) with the lowest duration, maximal aerobic speed (MAS) with 30-15 IFT, and anaerobic speed reserves (ASR) by looking at the difference between MAS and MSS. During the 6x40 m. repeated sprint, the rest between repetitions was passive and applied in 30 seconds. 25.0 SPSS package program was used in the analysis of the data. Linear regression analysis was used for the relationship between parameters.