Farklı liglerde oynayan futbolcuların izokinetik güç, aerobik güç ve anaerobik gücü arasındaki ilişkinin incelenmesi
The examination of the relationship between isokinetic, aerobic and anaerobic powers of football players playing in different leagues
- Tez No: 639014
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERCÜMENT ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: Bu çalışmada futbol branşında farklı liglerde oynayan oyuncuların izokinetik, aerobik ve anaerobik güçleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışmamız Ordu ilindeki bölgesel amatör ligi, 1. amatör ligi ve 2. amatör futbol liginde mücadele eden toplam 36 gönüllü aktif sporcu ile planlandı.Sporcular oynadıkları lige göre gruplandırılarak her grup 12 sporcudan oluşturuldu.Sporcuların ölçümleri Ordu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu laboratuvarında ve Ordu Altınordu Karşıyaka spor tesislerinde gerçekleştirildi. Çalışmaya katılan Sporculara Boy, Kilo, Yo-yo IRT1(YYIRT-1) aerobik güç testi, Wingate anaerobik güç testi ve İzokinetik diz kuvveti ölçümleri yapıldı. Bulgular: Çalışmadan elde edilen bulgulara göre lig kategorileri arasında aerobik güç ve anaerobik güç değerleri arasında anlamlı farklılık bulundu. İzokinetik diz kuvveti değerleri arasında anlamlı farklılık bulunamadı. Beden kitle indeksi değerlerine göre izokinetik 60%sn ve 180%sn de dominant ve nondominant bacak ekstansiyon değerleri arasında anlamlı fark görüldü. Futbolcuların performans değerlerinin korelasyon sonuçlarına göre anaerobik performans ile izokinetik diz kuvveti arasında pozitif anlamlı ilişki, Beden kitle indeksi ile aerobik performans değerleri arasında negatif anlamlı ilişki ve boy ve kilo değerleri ile izokinetik diz kuvveti arasında pozitif anlamlı ilişki tespit edildi. Sonuç: Futbol oyuncularının lig kategorilerine göre lig kategorisi bakımından üst ligde mücadele eden sporcuların aerobik güç ve anaerobik güç değerleri alt lige göre anlamlı derecede yüksektir. İzokinetik diz kuvveti bakımından lig kategorileri arasında benzer sonuçlar bulunmuştur. Antropometrik özelliklerin (boy, kilo, BKİ) artışı anaerobik güç ve izokinetik diz kuvvetini artırmaktadır. BKİ artışı ise aerobik performansı olumsuz etkilemektedir. Sonuç olarak üst lig kategorisindeki sporcuların performans değerleri alt lig kategorilerindeki oyunculardan daha yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to examine the relationship between isokinetic, aerobic and anaerobic powers of players who play in different leagues in the branch of football. Method: The study was planned with 36 active volunteer football players competing in regional amateur league, 1st amateur league and 2nd amateur league in Ordu province. The players were categorised according to the leagues they play and each group was comprised of 12 players. The measurements of the players were carried out in the laboratory of School of Physical Education and Sports at Ordu University and in the sport facilities of Ordu Altınordu Karşıyaka. Stature and weight measurements were taken from the players and subsequently, Yo-yo IRT1 (YYIRT-1) power test, Wingate anaerobic power test, and isokinetic knee strength measurements were carried out on the players participating in the study. Findings: According to the findings obtained from the study, it was found that there was a significant difference between the values of aerobic power and anaerobic power on the basis of league categories. It could not be found that there was no significant difference between the values of isokinetic knee strength. According to the values of body-mass index, it was observed that there was a significant difference the values of dominant and non-dominant leg extension in isokinetic 60%sec and 180%sec. According to the results of correlation between the performance values of the football players, it was identified that there was a positive significant connection between anaerobic performance and isokinetic knee strength, a negative significant connection between the values of body-mass index and aerobic performance, and a positive significant connection between weight values and isokinetic knee strength. Conclusion: In terms of league categories of the football players, the values of aerobic and anaerobic power of the players competing in upper league are significantly higher than that of the players competing in lower league. The similar results were found between the league categories with regard to isokinetic knee strength. Rise in antropometric measurements (stature, weight, BKİ) enables anaerobic power and isokinetic knee strength to increase. BKİ rise affects aerobic performance negatively. In conclusion, it can be said that the performance values of the players in upper league categories are higher than that of the players in lower league categories.