Ağlarda zedelenebilirlik ve ayrıt parametreleri üzerine
On vulnerability and edge parameters in networks
  1. Tez No: 735986
  2. Yazar: RAMAZAN SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yazılım Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günlük yaşantımızda iletişim ve veri aktarımının önemi giderek artmaktadır. Bu iletişim ve veri aktarımını sağlayabilmenin bir yolu ise bilgisayarlar arası iletişim yani bilgisayar ağlarıdır. İletişimin verimli olabilmesi için kesintisiz, güvenilir ve hızlı olması istenir. Günümüzde karmaşık bir hal almış birçok problem modelleme yolu ile daha sade ve anlaşılır bir hale getirilebilir. Bu modeller çizge teorisinde önemli bir yer alan zedelenebilirlik parametreleri ile incelelenebilmekte ve irdelenebilmektedir. Bu tezde çizgelerdeki ayrıt parametreleri; Ayrıt Saçılma Sayısı (Edge Scattering Number), Ayrıt Kopma Derecesi (Edge Rupture Degree), Ayrıt Bütünlüğü (Edge Integrity) üzerine çalışılmıştır. Belirtilen parametrelerin her biri için algoritmalar oluşturulmuştur. Oluşturulan algoritmalar detaylıca açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of communication and data transfer is gradually increasing in our daily life. In order for communication to be efficient, it is required to be uninterrupted, reliable and fast. Today, many problems that have become complex can be made simpler and more understandable by modeling. These models can be examined and studied with vulnerability parameters, which have an important place in graph theory. In this thesis, the edge parameters in graphs; It has been studied on Edge Scattering Number, Edge Rupture Degree, Edge Integrity. Algorithms were designed for each of the specified parameters. The algorithms designed are explained in detail.