Formulatıon development of sılymarın nanopartıcles, and evaluatıon of hepatoprotectıve effect
Silymarin içeren nanopartikül formülasyonu geliştirme ve karaciğer koruyucu etkilerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 735985
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLENGÜL DUMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Eczacılık ve Farmakoloji, Biotechnology, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda, çoğu insan muzdarip olduğu hastalıklarını tedavi etmek ve bazı hastalıklardan korunmak için şifalı bitkileri tercih etmektedir. Bu yüzden, son bilmsel çalışmalar bitkileri hastalıklar üzerine etkisini araştırma üzerine yoğunlaşmıştır. İlk çağlardan beri kullanılan ve karaciğer üzerine etkisi bilinen Silybum marianum bunlardan bir tanesidir. Bu çalışmada, Silybum marianum'un aktif maddesi olan silymarin ve bunun nanopartiküllerinin karaciğer hastalıkları üzerine etkisi gözlemlenmiştir. Soy lesitin kullanarak nanopartiküller hazırlanırken, incorpore yönetmiyle içlerine koyulacak aktif madde Silybum marianum ekstraktları üç farklı kaynaktan elde edilmiştir. Daha önce yapılan çalışmalar ışığında, soy lesitin ve Silybum marianum ekstraktarının 1:1 oranında karıştırılmasının uygun olduğu görülmüştür. Soy lesitin hazırlanırken homojinazatör ve prop sonikatör tekniği uygulanırken silymarin ekstraktlarıda çözücü ekstraksyon yöntemiyle hazırlanır. İnkorporasyon yapıldıktan sonra karıştırmak, partikül boyutunu küçültmek ve homojen karışım olması için prop sonikatör kullanılmştır. Ek olarak stabiliteyi arttırmak için soy lesitine, ekstraktlara ve son formülasyonlara dondurarak kurutma yöntemi kullanılmıştır. Formülasyonun karakerizasyonu, boyutu, zeta potansiyeli ve PDI DLS yöntemiyle gözlenmiştir, üç formülasyonunda dağılma profili ve kalibrasyon grafiğide HPLC kullanarak yapılmıştır. İn vivo çalışmalarda, prosedür dört farklı gruba uygulanmıştır ve grupların bir tanesi karaciğer hasarı oluştuktan sonra nanopartikul uygulanan, diğeri aynı koşullarda saf silymarin ile tedavi edilen, kontrol grubu (sağlıklı) ve son olarak karaciğer hasarı olduktan sonra hiçbir tedavi almayan grup olarak belirlenmiştir. Bütün gruplarda altı tane Spraque Dawley, erkek ve genç sıçan vardır. Bundan sonra histopatolojik çalışma ve HPTLC testleri yapılmıştır. İn vitro, in vivo hayvan deneyleri ve histopatolojik çalışmalar sonucu standardize tohum ekstraktı içeren nanopartikülün daha etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Last decades, many individuals have preferred some medicinal plants to treat the diseases they suffer from and to prevent various diseases. Therefore, recent scientific studies have focused on investigating the effects of plants on diseases. The Silybum marianum, used onwards first ages and whose effects on the liver are known, is one of them. In this study, the effects of Silybum marianum active substances silymarin, and their nanoparticles on the liver disease were observed. While the nanoparticles were prepared using soy lecithin, Silybum marianum extracts, which are active ingredients with the incorporation technique, were obtained from three different sources. In the light of previous studies, it has been seen that it is appropriate to mix soy lecithin and extracts in a 1:1 ratio. While soy lecithin is being prepared, the homogenizer and probe sonicator technique are applied, while Silybum marianum extracts are prepared by solvent extraction method. After incorporation, the probe sonication method was used to mix, decrease the particle size and be a homogenous mixture. Moreover, in order to increase the stability, the freeze-dried technique was used for soy lecithin, extracts, and the final formulations. The characterization of formulation size, zeta potential, and PDI was observed by using the DLS technique, the release profile of three different formulations, and prepared calibration curve were performed by using HPLC. In vivo studies, the procedures were performed on four different groups which were determined as the nanosilymarin formulation applied after the liver damage was induced, the other was treated with pure silymarin formulation under the same condition, the control group (healthy) and the last one who did not receive any treatment after induced liver damage. All groups have six Sprague Dawley, male and young rats. After that, histopathological and HPTLC tests were done. As a result of in vitro, in vivo animal experiments and histopathological studies, it has been observed that nanoparticle-containing standardized seeds are more effective.