The roles of attachment to father, emotion regulation and impulsivity in predicting cigarette use and addiction
Babaya bağlanma, duygu düzenleme ve dürtüselliğin sigara kullanımı ve sigara bağımlılığı üzerindeki yordayıcı rolleri
- Tez No: 735991
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR TANYAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2021
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmanın amacı, babaya bağlanma, duygu düzenleme ve dürtüselliğin sigara kullanımı ve sigara bağımlılığını yordamadaki rollerini incelemektir. Çalışma, 18 ile 25 yaşlarındaki (Ort. = 22.02, SS = 2.24) 972 katılımcı ile (780 kadın, 192 erkek) yürütülmüştür. Katılımcıların %40'ı (n = 390) sigara içtiklerini, %60'ı (n =582) sigara içmediklerini belirtmişlerdir. Veri toplama araçları olarak Sosyodemografik Bilgi Formu, Ebeveyn ve Arkadaşlara Bağlanma Envanteri- Kısa Formu, Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Fagerström Sigara Bağımlılık Testi ve Semptom Değerlendirme Ölçeği (SA-45) kullanılmıştır. İlk olarak, tüm değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Spearman korelasyon analizleri yapılmıştır. Bu analizler sonucunda dürtüselliğin, hem sigara kullanımı hem de sigara bağımlılığı ile anlamlı bir ilişkisi olduğu bulunmuştur. Duygu düzenleme ile sigara bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki olduğu,fakat duygu düzenleme ile sigara kullanımı arasında bir ilişki olmadığı da bulgular arasındadır. Ek olarak, dürtüsellik ile duygu düzenleme ve babaya bağlanma da anlamlı ilişki göstermiştir. Babaya bağlanma ile sigara kullanımı ve bağımlılığı arasında ise anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Log-lineer analizi bu sonuçları desteklemiştir; daha yüksek düzeyde dürtüselliğe sahip olan bireylerin daha düşük düzeyde dürtüselliğe sahip olan bireylere kıyasla 1.44 kat daha fazla sigara içme olasılığı mevcuttur ve sigara bağımlılığı geliştirme riskleri 1.38 kat daha fazladır. Bu bulgular, dürtüselliğin sigara kullanımında ve bağımlılığının gelişmesinde önemli bir risk faktörü olarak değerlendirilmesi gerektiğini, duygu düzenlemenin ve babaya bağlanmanın ise dürtüsellik üzerinden sigara kullanımı ve bağımlılığına dolaylı olarak etkileyebileceğini göstermektedir. Mevcut çalışmanın sonuçları literatür ışığında tartışılmıştır. Olası teorik ve klinik çıkarımlar sunulmuştur. Çalışmanın sınırlılıklarından ve sonraki çalışmalar için önerilerden söz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explore the roles of certain psychological factors, namely attachment to father, emotion regulation, and impulsivity in predicting cigarette use and cigarette addiction. The study consisted of 972 participants (780 females, 192 males) aged between 18 and 25 (M= 22.02, SD= 2.24), 40% (n= 390) of the participants are smokers, 60% (n =582) of them are not smokers. Sociodemographic Information Form, Short Form of Inventory of Peer and Parent Attachment, Difficulties in Emotion Regulation Scale, Barratt Impulsiveness Scale, Fagerström Test for Cigarette Dependence and The Symptom Assessment-45 Questionnaire (SA-45) were employed to collect data. Firstly, Spearman correlation analyses were conducted to examine the relationship between all variables. Impulsivity was found to have a significant association both with cigarette use and cigarette addiction. Emotion regulation was found to be significantly associated with cigarette addiction but not with cigarette use. There was also a significant association between impulsivity and emotion regulation difficulties, and between impulsivity and attachment to father. Attachment to father was not found associated with either cigarette use and addiction. Log-linear analyses confirmed these results: people who had a higher level of impulsivity were found to be 1.44 times more likely to smoke than those with lower impulsivity levels did. People who had higher impulsivity levels were also found to be 1.38 times more likely to develop cigarette addiction than those with lower levels of impulsivity. Thus, it can be suggested that impulsivity may have a direct negative relationship with cigarette use and developing addiction and that emotion regulation and attachment to father may have an indirect association with cigarette use as these variables were associated with impulsivity. Results were discussed with particular attention to the ways in which these findings contribute to prevention and intervention models, and some suggestions for future studies were presented.