Genç yetişkinlerin romantik ilişki kalitelerini yordamada, retrospektif baba algıları ve duygu düzenleme stillerinin incelenmesi: Bağlanma kuramı perspektifinden bir araştırma
Examination of the relationship between retrospective father perception and emotion regulation in terms of predicting young adults' romantic relationship quality: Attachment-based study
  1. Tez No: 746738
  2. Yazar: FAZİLET EDA YILMAZ OLCAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAKBULE KALI SOYER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gelişim Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç yetişkinlerin romantik ilişki kalitelerini yordamada, retrospektif baba algıları ve duygu düzenleme becerilerinin incelenmesidir. Genç yetişkinlerin romantik ilişki kalitesini yordamak için bağımsız değişken olarak retrospektif baba algısı ve aracı değişken olarak duygu düzenleme becerisi incelenmiştir. Araştırmanın modeli çok faktörlü karmaşık yordayıcı kolerasyonel desendir. Araştırmanın çalışma grubu 21-35 yaş aralığında bulunan 392 genç yetişkinden oluşmaktadır. Araştırma grubunu oluşan katılımcıların %50,5'si MEB'e bağlı öğretmeniken, %33,2'si özel şirket çalışanı ve %16,3'ü üniversite öğrencisidir. Araştırmada katılımcılara Kişisel Bilgi Formu, Baba Katılım Ölçeği, Baba Duygusal Yakınlık Ölçeği, Baba Bakım Verme ve Bağlanma Stilleri Ölçeği, Duygu Stilleri Ölçeği ve İlişki Doyumu Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada verilerin analizi AMOS Programı kullanılarak Yapısal Eşitlik Modellemesi (YEM) ile yapılmıştır. Yapılan YEM analizi sonucunda retrospektif baba algısı ile romantik ilişki kalitesi arasında, duyguları ayarlama becerisinin aracı rolüne dair modelin uyum indekslerinin iyi olduğu görülmüştür. Araştırma bulgularına göre, retrospektif baba algısının, romantik ilişki kalitesi üzerinde doğrudan etkisinin anlamlı olduğu (β=.23), retrospektif baba algısının, duyguları ayarlama becerisi üzerinde doğrudan etkisinin anlamlı olduğu (β=.24) ve duyguları ayarlama becerisinin romantik ilişki kalitesi üzerinde doğrudan etkisinin anlamlı olduğu (β=.32) tespit edilmiştir. Araştırmada son olarak duyguları ayarlama becerisinin retrospektif baba algısı ve romantik ilişki kalitesi üzerinde kısmi aracılık etkisi olduğu (β=.059) sonucu elde edilmiştir. Sonuçlar alanyazındaki araştırmalar ve kuramsal bilgiler doğrultusunda karşılaştırılarak tartışılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, uygulayıcı ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine retrospectively father perceptions and emotion regulation style in predicting the romantic relationship quality of young adults. In the study, to predict the romantic relationship quality of young adults, retrospective father perception as an independent variable and emotion regulation style as a mediating variable were examined, and a model of the research is the multi-factor complex predictive correlational design. The study group of the research consists of 392 young adults between the ages of 21-35. 50.5% of the participants in the research group are teachers affiliated with the Ministry of National Education, 33.2% are private company employees, and 16.3% are university students. The Personal Information Form, Father Participation Scale, Father Emotional Intimacy Scale, Father Care, Attachment Styles Scale, Emotion Styles Scale, and Relationship Satisfaction Scale were applied to the participants to test the research model. The data analysis in the research was made with Structural Equation Modeling (SEM) using the AMOS Program. As a result of the SEM analysis, it was determined that the fit indexes of the model on the mediating role of the ability to regulate emotions between the retrospective father perception and the quality of the romantic relationship were well. According to the research findings, retrospective father perception has a significant direct effect on romantic relationship quality (β=.23), also has a significant direct effect on emotion regulation ability (β=.24), and emotion regulation skill has a significant direct effect on romantic relationship quality (β=.32). Finally, it was concluded that the emotion regulation skills have a partial mediation effect (β=.059) on retrospective father perception and romantic relationship quality. The results were discussed and compared in line with the studies in the literature and theoretical information, and suggestions were made for practitioners and researchers according to the findings.