Düşük seviyeli lazer uygulamasının büyük azı keser hipomineralizasyonlu dişlerin anestezisi üzerine etkisinin değerlendirilmesi
The evaluation of the effect of photobiomodulation on the efficacy of anesthesia of maxillary permanent molar teeth with molar incisor hypomineralisation
- Tez No: 736016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ELBAY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, fotobiyomodülasyonun (DSLT) BAKH'li üst çene daimi büyük azı dişlerin anestezisi üzerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmamız, 7-12 yaş arasındaki çocuklarda prospektif, paralel kontrollü, randomize, üçlü kör klinik araştırma olarak yürütülmüştür. Pulpatomi tedavisi gerektiren BAKH'li üst çene daimi birinci büyük azı dişler çalışmaya dahil edildi. 70 hasta deney (DSLT uygulanan) grubu ve kontrol (plasebo) grubu olmak üzere rastgele 2 gruba ayrıldı. Deney grubuna lokal infiltrasyon anestezisinden önce bukkal ve palatinal kök bölgesinde mukozaya dik olarak her biri 60 saniye olacak şekilde DSLT (diyot lazer; 940 nm; sürekli mod; 0,5 W; 78 J/cm2) uygulandı. Kontrol grubunda ise lazer probu mukozaya doğru yönlendirildi ancak hiçbir şekilde aktive edilmedi veya kullanılmadı. Ağrı skorlarının değerlendirilmesi, pulpatomi tedavisinin giriş kavitesi hazırlığı sırasında Yüz İfadesi, Bacaklar, Hareketler, Ağlama, Avutma (FLACC) Skalası kullanılarak yapıldı. Ayrıca her iki grup için destekleyici anestezi gereksinimleri değerlendirildi. Elde edilen veriler istatistiksel anlamlılık için analiz edildi (p.05). Sonuç olarak, BAKH'li dişlerde ilave DSLT uygulamasının klinik olarak olumlu etkisi gözlense de gruplar arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmaması, farklı lazer parametrelerinde yapılacak daha fazla çalışmanın gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study to evaluate the effect of the Photobiomodulation (PBMT) on the efficacy of anesthesia of maxillary permanent molar teeth with MIH. The current study was conducted as a prospective, parallel-arm control, randomized, triple-blind clinical trial in children aged between 7 to12 years. Maxillary permanent first molar teeth with MIH requiring pulpotomy treatment were included. 70 participants were divided randomly into 2 groups as the experiment (with PBMT) group and the control (placebo) group. In the experimental group, before the local infiltration anesthesia was administered, PBMT (diode laser: 940 nm; continuous mode; 0.5W; 78 J/cm2) was applied to the oral mucosa,which was perpendicular to the root surface at the buccal and palatal area, for 60 sec each. In the control group, the laser probe was channeled toward the mucosa, but it was not activated or used in any way. The evaluation of the pain scores was performed during the access cavity preparation of the pulpotomy treatment using the Face, Legs, Activity, Cry, Consolability (FLACC) Scale. Also,additional anesthesia requirements were assessed for both groups. The data obtained were analyzed for statistical significance (p < 0.05) and reported accordingly in the study. The mean pain scores of the control group were higher as compared to the experimental group. Moderate and higher pain scores were 20% in the experimental group and 43% in the control group as per the study results. While 31 percent of the laser group required supplementary anesthesia, 49 percent of the control group required supplementary anesthesia during the pulpotomy of the tooth with MIH. However, no statistical difference was found between the two groups in regard to pain scores and supplementary anesthesia need (P >.05). To conclude, the adequacy of anesthesia with and without PBMT application on the maxillary molar teeth with MIH did not significantly differ. However, a clinically positive effect was observed in the group with the PBMT application.