Çevrimiçi öğrenme ortamlarında öğrenen katılımını etkileyen etmenler
Factors affecting learner engagement in online learning environments
  1. Tez No: 736017
  2. Yazar: YASEMİN KURTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN ÖZGÜR DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın amacı çevrimiçi öğrenme ortamlarında öğrenen katılımını etkileyen etmenleri belirlemektir. Eş zamanlı dönüşümsel karma araştırma yönteminin kullanıldığı araştırma, 2020-2021 öğretim yılında Türkiye'deki çeşitli devlet üniversitelerinde uzaktan eğitim veya Kitlesel Açık Çevrimiçi Dersler (KAÇD) programlarına kayıtlı olan ve en az bir çevrim içi derse katılan 513 öğrenenin katılımı ile gerçekleşmiştir. Nicel araştırma için 429, nitel araştırma için 385 katılımcının verileri kullanılmıştır. Araştırma sonucuna göre ders tamamlama ve ders bırakmada kadınlar ve erkekler arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ders bırakmada eğitim durumu farkı bulunmamasına karşın eğitim düzeyi arttıkça ders tamamlama oranının arttığı görülmüştür. Yaş aralığı ve ders bırakma / tamamlama arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Öğrenen katılımı ile motivasyon arasındaki ilişki bulgusu hem nitel verilerden hem de nicel verilerden elde edilmiştir. Öğretim materyalleri ile motive olan öğrencilerin dersi tamamlama oranlarının daha yüksek, dersi bırakma oranlarının daha düşük olduğu bulunmuştur. Ders bırakmayanların bırakanlara göre hedeflerine ulaşmak için daha fazla çaba gösterdikleri şeklinde bulguya ulaşılmıştır. Derse katılımı etkileyen etmenlere ilişkin nitel bulgular genel olarak çevresel, kişisel, öğretim elemanına yönelik, öğretimsel ve teknolojik temaları altında toplanmıştır. Çalışmanın, sistemlerin öğretim tasarımına ve katılımcılara destek sağlanmasına katkısı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the factors affecting learner participation in online learning environments. The research, in which the simultaneous transformational mixed research method was used, was carried out with the participation of 513 learners who were enrolled in distance education or Massive Open Online Courses (MOOC) programs at various state universities in Turkey and attended at least one online course in the 2020-2021 academic year. Data from 429 participants for quantitative research and 385 participants for qualitative research were used. According to the results of the research, no significant difference was found between men and women in course completion and course dropout. Although there was no difference in educational status in dropping a course, it was observed that the rate of course completion increased as the education level increased. No significant difference was found between age range and course dropout / completion. The finding of a relationship between learner engagement and motivation was obtained from both qualitative and quantitative data. It has been found that students who are motivated by instructional materials have higher course completion rates and lower course dropout rates. It was found that those who did not drop out made more effort to reach their goals than those who dropped out. Qualitative findings regarding the factors affecting participation in the course are generally gathered under the themes of environmental, personal, instructor, instructional and technological. It is thought that the study will contribute to the instructional design of the systems and to support the participants.