Siber uzayda hasmane 'davranış' ve 'niyetin' belirlenmesi
Determining hostile intent and hostile act in cyberspace
- Tez No: 736015
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ HALATÇI ULUSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu tez üç önemli konuyu tartışmıştır. İlk konu, uluslararası hukukun siber uzaya genel uygulaması hakkındaydı. Bu bölüm, uluslararası hukukun farklı yönlerini ve devletin egemenliğini içeren bir sorun olduğunda siber uzayda nasıl uygulanabileceklerini tartışmıştır. İkinci konu, siber uzayda düşmanca niyet ve düşmanca eylemi tanımlamak için gerekli kriterler hakkındaydı. Bu bölümde siber uzayda güç kullanımına ilişkin konular ele alınmıştır. Güç kullanımına söz konusu siber saldırının yoğunluğuna göre izin verilebilir ancak bu araştırmanın da gösterdiği gibi bugüne kadar farklı iddialara bakılmaksızın hiçbir ülke şüphesiz siber saldırıların kaynağı olarak etiketlenmemiştir ve sadece iddialar üzerine bir ülkeye yaptırım uygulamak zordur. Son önemli tartışma, Uluslararası İnsancıl Hukukun siber uzaya uygulanabilirliği ile ilgiliydi. Bulgularımıza göre, silahlı çatışmalara uygulanabilir kurallar bütünü olarak uluslararası insancıl hukuk, bu kuralların askeri hedeflerin ayrımı ve orantılılık gibi birçok önemli ilkesinin siber uzayda kolayca uygulanamaması nedeniyle siber savaşa uygulanma kategorisine girememektedir. Yıkıcı siber silahların uluslararası insancıl hukuka saygı duyma yeteneğine sahip olduğunu düşünmek de çok zordur.
Özet (Çeviri)
This thesis discussed three important issues. The first issue was about the general application of international law to cyberspace. This topic discussed different aspects of international law and how they can apply in the cyberspace when there is an issue involving state's sovereignty. The second issue was about the necessary criteria for defining hostile intent and hostile act in the cyberspace. In this part, issues relating to the use of force in the cyberspace have been discussed. The use of force can be authorized depending on the intensity of the cyber attack in question but as this research has demonstrated until now regardless of different allegations no country has ever been doubtlessly labelled as the origin of cyber attacks and it is difficult to sanction a country on just allegations. The last important discussion was the issue relating to the applicability of International Humanitarian Law to cyberspace. As for our findings, international humanitarian law as a body of rules applicable to armed conflicts fails category to apply to cyber warfare since many important principles of these rules such as the dicrimination of military targets and proportionality do not easily apply in the cyberspace and it is very difficult to consider that destructive cyber weapons are capable of respecting international humanitarian law.