Görünür ışık haberleşmesinde m-csk modüleli flip-ofdm iletişim sistemleri
M-csk moduled flip-ofdm communication systems in visible light communications
- Tez No: 736029
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASUMAN SAVAŞCIHABEŞ, DOÇ. DR. ÖZGÜR ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nuh Naci Yazgan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
RF tabanlı kablosuz iletişim sistemlerinde, bant genişliğinin yetersizliği, insan sağlığına olumsuz etkisi vb. gibi nedenler bazı zorluklar meydana getirmiştir. RF kablosuz iletişim sistemlerine alternatif olan kablosuz optik haberleşme sistemleri ise bu zorluklara çözüm olarak kullanılmıştır. Bu tez çalışmasında, kablosuz optik haberleşme tekniği, M-seviye renk kaydırmalı anahtarlama (M-CSK) modülasyonu kullanılarak OFDM'nin optik kablosuz iletişim sistemlerindeki tek kutuplu versiyonu olan Flip-OFDM ile birlikte incelenmiştir. İlk olarak kablosuz optik haberleşme ve bu haberleşme sisteminde kullanılan modülasyon teknikleri, devamında tezde önerilen Flip-OFDM sistemi ve bu sistemde kullanılan renk kaydırmalı anahtarlama (CSK) modülasyonu tanıtılmıştır. En sonda ise önerilen modelin performansı, bit-hata oranı (BER) ve tepe ortalama güç oranı (PAPR) kriterlerine göre M-QAM modüleli Flip-OFDM ve M-CSK modüleli VLC OFDM yöntemleri ile karşılaştırılmıştır. BER performansları sırasıyla AWGN ve Flat kanalda ilk olarak kodlanmamış önerilen model ile ardından bir kanal kodlama tekniği olan Reed-Solomon (RS) kanal kodlayıcı ve Katlamalı Kodlayıcı (CC) ile birlikte analiz edilmiştir. Simülasyon yanıtları, sunulan M-CSK Flip-OFDM yönteminin AWGN ve optik LOS kanalında yüksek SNR değerlerinde iyi performans elde ettiğini ve buna ek olarak RS ve CC kanal kodlama teknikleri uygulanarak BER performansının da iyileştirildiğini açık bir şekilde görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In RF-based wireless communication systems, insufficient bandwidth, negative effects on human health, etc. reasons such as this created some difficulties. Wireless optical communication systems, which are alternatives to RF wireless communication systems, have been used as a solution to these difficulties. In this thesis, the wireless optical communication technique is investigated with Flip-OFDM, which is the unipolar version of OFDM in optical communication system, using M-level color shift keying (M-CSK) modulation. Firstly, wireless optical communication and modulation techniques used in this communication system, then the Flip-OFDM system proposed in this thesis and the color shift keying (CSK) modulation used in this system are introduced. Then information about the channel coding techniques used in this thesis is given. Finally, the performance of the proposed model is compared with the M-QAM modulated Flip-OFDM and M-CSK modulated VLC OFDM methods according to the bit-error rate (BER) and peak average power ratio (PAPR) criteria. BER performances were analyzed in the AWGN and Flat channel, first with the proposed uncoded model, and then with a channel coding technique, Reed-Solomon (RS) Channel Encoder and Convolutional Encoder (CC), respectively. The simulation results clearly show that the presented M-CSK Flip-OFDM method achieves good performance at high SNR values in the AWGN and optical LOS channel, and in addition, the BER performance is improved by applying RS and CC channel coding techniques.