Veteriner hekimlerin karşılaştıkları sorunlar ve baş etme mekanizmalarının sosyal çalışma perspektifiyle incelenmesi
Investigation of the problems faced by veterinarians and their coping mechanisims from the perspective of social work
  1. Tez No: 736050
  2. Yazar: ASLI OFLUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL YURTSEVER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Veteriner Hekimliği, Social Work, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Veteriner sosyal çalışma, insan-hayvan etkileşimini gözetmeyi, hayvan sağlığı alanında çalışanlar ile iş birliği içinde olmayı ve sosyal çalışma disiplinin etik ilkelerini benimsemeyi kapsamaktadır. Veteriner hekimler hem çalışma ortamlarında çeşitli psiko-sosyal sorun ve zorluklarla karşılaşabilmektedir hem de hizmet verdiği hayvanların sahiplerinin karşılaşabildiği durumları gözlemleyebilmektedir. Bu sorun ve güçlükler veteriner hekimlerin bir meslek elemanı olarak dahil olabildiği mikro-mezzo-makro tüm sistemlerde gözlenebilmektedir. Bu araştırmanın amacı veteriner sosyal çalışmanın müdahale aralığı doğrultusunda, İstanbul ilinde bulunan özel hayvan sağlığına yönelik kurum ve kuruluşlarda çalışan veteriner hekimlerin ihtiyaçlarının ve sosyal çalışma gereksinimlerinin ortaya konması ve bu doğrultuda öneriler sunulmasıdır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Görüşmeler, 13 Ağustos 2020 – 8 Mart 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde, İstanbul ilinde bulunan Tarım ve Orman Bakanlığı'na kayıtlı hayvan sağlığına yönelik ruhsatlı özel muayenehaneler, poliklinikler ve hastanelerde görev yapan 25 veteriner hekimden derinlemesine görüşme kılavuzu kullanılarak veri elde edilmiştir. Görüşmelerde veteriner hekimlerin çalışma ortamlarında edindikleri deneyimlere odaklanılmıştır. Verilerin analizinde Maxqda 2020 nitel veri analiz programı kullanılmıştır. Elde edilen veriler“hasta kayıpları”,“bağlantı kurma ve iletişim”,“çalışanların haklarının temini ve korunması”,“veteriner hekimlik mesleğine yaklaşım”ve“veteriner hekimlerin gözlemleri”şeklinde ortaya çıkan beş adet ana temada incelenmiştir. Veteriner hekimlerin, hasta kayıpları, ötanazi uygulamaları, ekipleri ile etkileşim, hayvan sahipleri ile iletişim, bir çalışan olarak hakları, veteriner hekimlik mesleğine yaklaşımları ve çalışma ortamlarında gözlemlediği psiko-sosyal olaylara dair farklı deneyimleri bulunduğu anlaşılmıştır. Bu deneyimlerin veteriner hekimleri psiko-sosyal bağlamda olumsuz yönde etkileyebildiği görülmüştür. Çalışma sonucunda, ortaya çıkan bu deneyimler bağlamında hayvan sağlığına yönelik kurum ve kuruluşlarda sosyal çalışmacıların yapabilecekleri mesleki uygulamalar hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Veterinary social work includes observing human-animal interaction, cooperating with veterinary health workers and adopting the ethical principles of the social work discipline. Veterinarians can not only encounter various psycho-social problems and difficulties in their working environments, but also observe the situations faced by the owners of the animals they serve. These problems and difficulties can be observed in all micro-mezzo-macro systems where veterinarians can be involved as a professional. The aim of this research is to reveal the needs of veterinarians working in private animal health institutions in Istanbul in line with the intervention range of the veterinary social work and to offer suggestions in this direction. Qualitative research method was used in this research. The interviews were held between 13 August 2020 and 8 March 2021. In the interviews, data were obtained from 25 veterinarians working in private clinics, polyclinics and hospitals registered to The Republic of Turkey Ministry of Agriculture and Forestry in Istanbul, using an in-depth interview guide. The interviews focused on the experiences of veterinarians in the clinical setting. Maxqda 2020 qualitative data analysis program was used in the analysis of the data. The data obtained were analyzed under five main themes:“patient loss”,“communication”,“providing and protecting the rights of employees”,“approach to the veterinary profession”and“veterinarians' observations”. It has been understood that veterinarians have different experiences regarding patient losses, euthanasia practices, interaction with their teams, communication with animal owners, their rights as an employee, their approach to the veterinary profession, and the psycho-social events they have observed in the clinical setting. It has been observed that these experiences can negatively affect veterinarians in the psycho-social context. As a result of the study, suggestions were made about the professional practices that social workers can implement in animal health institutions and organizations in the context of these experiences.