Nevşehir ili'nde veteriner klinik işletmelerinin teknik ve mali yapıları ile işletmecilik sorunlarının araştırılması
A study on technical and financial structure and management problems of veterinary clinic enterprises of Nevşehi̇r province
- Tez No: 367181
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ SARIÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Sağlığı Ekonomisi ve İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Nevşehir İl'inde faaliyet gösteren veteriner klinik işletmelerinin teknik ve mali yapıları ortaya konularak, işletmecilik sorunlarının tespit edilmesi ve bu sorunlara çözüm önerileri getirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Aralık 2009 tarihinde Nevşehir İli Veteriner Hekimler Odası'na kayıtlı toplam 26 adet özel veteriner klinik işletme sahibine genel bilgi, teknik ve mali yapıları ile karşılaştıkları sorunların tespitine yönelik 30 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Araştırmanın yapıldığı dönemde, ele alınan örneklem büyüklüğü, populasyonun (26/36) %72,2'ini oluşturmuştur. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 13.0 programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, Nevşehir'de veteriner kliniklerin sayısının son yıllarda önemli oranda arttığı ve %46,2'sinin 2005 yılından sonra açıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to exhibit the technical and financial structure of veterinary clinic enterprises in Nevşehir province, determine management problems and suggest some solutions faced problems. For this aim, a survey carried out in December 2009 which includes 30 questions on about general knowledge, technical and financial structure and problems faced to 26 veterinary clinicians member of Nevşehir Association of Veterinary Medicine. In the research period of the study, the sample size was constitutes (26/36) 72.2% of the population. Obtained data from the study were analyzed with SPSS 13.0 program. According to results of the study, the number of veterinary clinics was increased last years and 46.2% of them were opened after the 2005 year.