Tirotoksikozu olan hastalarda kardiyovasküler riski değerlendirmede fraktalkin düzeyi etkinliği
Efficiency of fractalkine level in the assessment of cardiovascular risk in patients with thyrotoxicosis
- Tez No: 736051
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE ERSÖZ GÜLÇELİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Tirotoksikoz sık rastlanan kronik bir hastalıktır ve tüm yaş gruplarını etkilemektedir. Tirotoksikozu olan hastalar birçok risk altındadır. Bu risklerden en önemlisi, ciddi mortalite ve morbidite nedeni olanı ise kardiyovasküler hastalık riskidir. Tirotoksikozu olan hastalarda kardiyovasküler hastalık riskinin tirotoksikozun tedavisi sonrasında bile artmış olduğu gösterilmiştir. Bu nedenle kardiyovasküler hastalık riski olanların önceden tanınması etkin takip ve tedavi açısından önem arz etmektedir. Bu riskin iyi tanımlanması, etkin şekilde azaltılması ve erken teşhisi, preklinik kardiyovasküler hastalığa ilerlemesini önlemek için bir fırsat penceresi sağlar. Bu nedenle tirotoksikozu olan hastalarda kardiyovasküler riski öngörmek için etkin belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Tiroid hormonları endotel üzerinde kritik eylemlere aracılık eden reseptörlere bağlanarak vasküler sistemde birçok kemokin ekspresyonuna neden olabilmektedir. Bu reseptörlerden en önemlisi endotel üzerinde olan integrin αvβ3 'tür. Fraktalkin sentezi ve salınımı da hücre yüzeyindeki integrin αvβ3 aracılığıyla tiroid hormonu tarafından düzenlenebilmektedir. Fraktalkin, reseptörden bağımsız olarak integrin αvβ3'e bağlanarak integrin aktivasyonuna neden olabilmektedir. Fraktalkin bağlanma yeri ile tiroid hormonlarının bağlanma yeri birbirlerine çok yakın olmasından dolayı fraktalkin bağlanmasının tiroid hormonu tarafından etkilenebileceğini düşüncesiyle birçok hipotez sunulmuştur. Biz de bu çalışmada tirotoksikozu olan hastalarda tiroid hormon artışın fraktalkin ekspresyonuna ve dolayısıyla kardiyovasküler hastalık gelişme riski artışına etkisini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmaya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları ve Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları polikliniklerine başvuran yeni tanı alan tirotoksikoz hastaları dahil edilmiştir. Bu hastalarda kardiyovasküler durumu değerlendirmek amacıyla karotis intima media kalınlığı ölçülmüş, ekokardiyografik değerlendirme yapılmış ve fraktalkin düzeyi için kan numuneleri alınmıştır. Hastaların laboratuvar verileri, sosyodemografik özellikler, elektrokardiyografik bulgulara hasta dosyaları üzerinden ulaşılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 18 yaş ve üstü toplam 82 birey dahil edilmiştir. Tirotoksikozu olan hasta grubunda 41 hasta, kontrol grubunda ise 41 sağlıklı birey yer almıştır. Sosyodemografik özelikler açısından yaş ve cinsiyet, gruplar arasında benzer özellikteydi (sırasıyla p=0,077 ve p=0,103). Laboratuvar bulguları açısıdan kontrol denekleriyle karşılaştırıldığında, hasta grubu daha yüksek glukoz (71-120) (P=0,001), daha düşük üre (P= 0.015), kreatinin (P < 0.001), total kolestorel (P < 0.001), LDL (P < 0.001) ve hemoglobin ( P= 0.002) seviyesine sahipti. Hasta grubunda kontrol grubuna kıyasla serum fraktalkin düzeyi (p=0.01), karotis intima media kalınlığı (p= 0.001), sol atriyal volüm indeksi (p=0.009) ve sol ventrikül kitle indeksi (p=0,01) anlamlı olarak farklı saptanmıştır. Serum fraktalkin ile karotis intima media kalınlığı ortalaması arasında zayıf düzeyde pozitif yönde anlamlı bir korelasyon saptandı (R: 0,382, p=0,028). Sonuç: Tirotoksikoz hastaları yeni tanı anında bile yüksek kardiyovasküler risk altında olduğu yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bizim çalışmamızda incelediğimiz kardiyovasküler risk göstergeleri arasında tirotoksikozu olan hastalarda subklinik ateroskleroz ve diyastolik disfonkiyonu gösteren parametrelerin daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Tirotoksikozu olan hastalar artmış kardiyovasküler hastalık riskine sahip olup, serum fraktalkine düzeyleri de yüksek olduğu görülmüştür. Fraktalkin düzeyi ve diğer parametreler arasındaki ilişki incelendiğinde fraktalkin düzeyi ve karotis intima media kalınlığı arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu gösterilmiştir. Serum fraktalkin düzeyinin yüksekliği bu hastalarda artmış aterosklerotik hastalık riskini gösterebilmektedir. Diyastolik disfonksiyon ile fraktalkin düzeyi arasında ilişki olmaması ise diyastolik disfonksiyon gelişiminde fraktalkin düzeyinden daha farklı mekanizmalarla gelişebileceğini düşündürmektedir. Örneklem sayısının daha yüksek olduğu çalışmalar ile bu ilişkilerin doğrulanıp tanı ve tedaviye yönelik araştırmaların yapılmasına ihtiyaç vardır
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyrotoxicosis is a common chronic disease and affects all age groups. Patients with thyrotoxicosis are at many risks. The major cause of mortality and morbidity is the risk of cardiovascular disease. It has been shown that the risk of cardiovascular disease in patients with thyrotoxicosis is increased even after treatment of thyrotoxicosis. Therefore, early recognition of those at risk of cardiovascular disease is important for effective follow-up and treatment. Good identification, effective reduction, and early detection of this risk provide a window of opportunity to prevent its progression to preclinical cardiovascular disease. Therefore, effective markers are needed to predict cardiovascular risk in patients with thyrotoxicosis. Thyroid hormones can cause the expression of many chemokines in the vascular system by binding to receptors that mediate critical actions on the endothelium. This chemokine receptor is the integrin αvβ3, which is on the endothelium. Fractalkin synthesis and release can also be regulated by thyroid hormone via αvβ3 on the cell surface. Fractalkin can cause integrin activation by binding integrin αvβ3 independently of the receptor. Since the fractalkin binding site and the binding site of thyroid hormones are very close to each other, many hypotheses have been presented with the thought that fractalkine binding may be affected by thyroid hormone. In this study, we aimed to examine the effect of this increase on fractalkin expression and therefore on the risk of development of cardiovascular disease in patients with thyrotoxicosis. Materials and Methods: Newly diagnosed thyrotoxicosis patients who applied to Health Sciences University Gülhane Training and Research Hospital Internal Diseases and Endocrine Metabolism Diseases outpatient clinics were included in the study. When the patients were diagnosed with thyrotoxicosis, simultaneous carotid intima-media thickness and echocardiography were examined, and blood samples were taken for fractalkin level. The laboratory data of the patients were obtained from the hospital information management system; sociodemographic characteristics and electrocardiographic findings were obtained through patient records. Results; A total of 82 individuals aged 18 and over were included in the study. There were 41 patients in the patient group with thyrotoxicosis, and 41 healthy individuals in the control group. Age and gender were similar between the groups in terms of sociodemographic characteristics (p=0.077 and p=0.103, respectively). Compared with control subjects in terms of laboratory findings, higher glucose (71-120) (P=0.001), lower urea (P= 0.015), creatinine (P < 0.001), total cholesterol (P < 0.001), LDL (P) in the patient group < 0.001) and hemoglobin (P= 0.002). When the patient group and control group were compared, serum fractalkin level (p=0.01), carotid intima media thickness (p= 0.001), left atrial volume index (p=0.009) and left ventricular mass index (p=0.01) were found to be significantly different. . A weakly positive and significant correlation was found between log-fractalkin and mean carotid intima media thickness (R: 0.382, p=0.028). Conclusion: It has been determined that thyrotoxicosis patients are at high cardiovascular risk even at the time of new diagnosis. They were found to have subclinical atherosclerosis and diastolic dysfunction as cardiovascular risk. Especially in terms of subclinical atherosclerosis, the relationship between fractalkinin and carotid intima media thickness has been shown, and fractalkinin has been found to be an effective indicator. However, the correlation between carotid intima media thickness and fractalkin level has been emphasized as a parameter that may be associated with the inflammatory process in these patients. Further studies with a larger sample size are needed to your etiopathogevalidate these results and evaluate its the potential use in diagnosis and treatment.