Hayvanlarda fizik tedavi uygulamalarının değerlendirilmesi: Anket çalışması
Evaluation of physical therapy applications in animals: A survey study
  1. Tez No: 1016647
  2. Yazar: FURKAN DOLGUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENİS KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, veteriner kliniklerinde hayvanlara yönelik fizik tedavi uygulamalarının mevcut durumunu, uygulayıcı hekimlerin deneyimlerini, karşılaştıkları güçlükleri ve bu alandaki geliştirme ihtiyaçlarını ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırmada hem nicel veriler hem de açık uçlu sorulara verilen nitel yanıtlar analiz edilmiştir. Elde edilen bulgulara göre, veteriner hekimlerin önemli bir kısmı kliniklerinde fizik tedavi uygulamamakta ya da sınırlı düzeyde uygulamaktadır. Fizik tedavi uygulayan kliniklerde ise seans sıklığı çoğunlukla ayda 1 ile 4 seans arasında değişmektedir. Hekimlerin büyük bir kısmı kullandıkları cihaz ve ekipmanların yetersiz olduğunu belirtmiştir; bu durum fizik tedavinin yaygın ve etkili bir şekilde uygulanmasının önündeki temel engellerden biri olarak öne çıkmaktadır. Hasta sahiplerinin fizik tedaviye olan memnuniyet oranlarının %50'nin altında yoğunlaştığı, hekimlerin ise başarı oranlarını genellikle %25'in altında değerlendirdiği gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, fizik tedavi yöntemlerinin etkinliği hakkında olumlu görüş bildirenlerin oranı da azımsanmayacak düzeyde olduğu görülmüştür. Bu sonuç, yöntemlerin potansiyeline rağmen bilgi, donanım ve deneyim eksikliklerinin uygulama başarısını sınırladığını göstermektedir. Açık uçlu yanıtlara uygulanan tematik analiz, bu alandaki geliştirme ihtiyaçlarını açık biçimde ortaya koymuştur. Katılımcılar; lisans düzeyinde eğitim eksikliği, donanım ve cihazlara erişim sorunları, uygulamalı eğitimlerin yetersizliği ve hasta sahiplerinin yeterince bilgilendirilmemesi gibi alanlarda iyileştirme gerekliliğini vurgulamışlardır. Ayrıca fizik tedavinin veteriner hekimlikte bir uzmanlık alanı olarak geliştirilmesi ve multidisipliner bir yaklaşımın benimsenmesi gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the current status of physical therapy applications for animals in veterinary clinics, as well as veterinarians' experiences, the difficulties they encounter, and the areas that require improvement. Both quantitative data and qualitative responses obtained from open-ended questions were analyzed. According to the findings, a significant proportion of veterinarians do not apply physical therapy in their clinics or apply it only to a limited extent. In clinics where physical therapy is performed, the frequency of sessions generally ranges between 1 and 4 sessions per month. Most veterinarians reported that the devices and equipment they use are insufficient, which was identified as one of the main barriers to the widespread and effective use of physical therapy. In addition, it was observed that pet owner satisfaction rates were mostly below 50%, while veterinarians generally evaluated the success rate of treatments as below 25%. Nevertheless, a considerable proportion of respondents expressed positive opinions regarding the effectiveness of physical therapy methods. Thematic analysis of the open-ended responses revealed several areas requiring improvement, including insufficient undergraduate education, limited access to equipment and devices, inadequate practical training, and insufficient awareness among pet owners. Participants also emphasized that physical therapy should be developed as a specialized field within veterinary medicine and that a multidisciplinary approach should be adopted.