Jinekolojik endikasyonlarla laparoskopi yapılan kadınlarda intraabdominal adezyonların öngörülmesinde umblikal visseral kayma bulgusunun transvajinal ultrasonografi probu ile değerlendirilmesi
Evaluation of umblical visceral sliding test by transvaginal ultrasonography probe in the prediction of intraabsominal adhesions in women WHO made laparoscopy with gynecological indications
- Tez No: 736067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL USLU YUVACI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmanın amacı, preoperatif umblikal visseral kayma testi sırasında transvajinal ultrasonografi (TV USG) probunun yüzeyel USG probu gibi kullanılarak elde edilen sonuçların, intraoperatif bulgularla karşılaştırılması ve TVUSG' nin umblikus altı adezyonların tespitinde kullanılmasındaki etkinliğinin değerlendirilmesidir. YÖNTEM: Bu prospektif çalışma Ocak 2021 ve Ocak 2022 tarihleri arasında Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın hastalıkları ve Doğum kliniğinde çalışmaya dahil edilme kriterlerine sahip olan, jinekolojik nedenlerle laparoskopi yapılacak 200 hasta ile yapılmıştır. Operasyon öncesi 200 hastanın TVUSG probu ile umblikusta visseral kayma bulgusunun olup olmamasına göre kaydedilmesinden sonra intraoperatif olarak periumblikal alandaki adezyonların varlığı ve TVUSG' nin adezyonları tespit etmedeki potansiyeli değerlendirilmiştir BULGULAR: Umblikal alandaki adezyonların tespitinde TVUSG' nin sensitivitesi %26,67 (%12,28, %45,89), spesifitesi %92,62 (%87,17, %96,26) bulundu. Umblikal alanda visseral kayma testi %42,11 (%24,22, %62,33) PPV ile yapışıklığı saptarken, %86,25 (%83,42, %88,66) NPV ile yapışıklık olmadığını tespit etmiştir. SONUÇ: Transvajinal ultrasonografi probu ile değerlendirilen umblikal kayma bulgusunun, operasyon sırasında umblikustan trokar girişi sırasında oluşabilecek komplikasyonların azaltılmasını sağlayacak kolay uygulanabilir, noninvaziv, güvenli, tekrarlanabilir ve daha önce ameliyat olmuş veya obez olan tüm hastalar için uygulanabilir bir yeni yöntem olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of umblical visceral sliding test by transvaginal ultrasonography probe in the prediction of intraabsominal adhesions in women who made laparoscopy with gynecological indications AIM: This study compares the results obtained by using the transvaginal ultrasonography (USG) probe as a superficial USG probe during the preoperative umbilical visceral sliding test with the intraoperative findings and evaluating the effectiveness of transvaginal USG in the detection of sub-umbilical adhesions. MATERIALS AND METHODS: This prospective study was conducted between January 2021 and January 2022 in Sakarya University Training and Research Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic with 200 patients who had the inclusion criteria and would undergo laparoscopy for gynecological reasons. After the preoperative recording of 200 patients with TVUSG probe according to the presence or absence of a visceral sliding sign in the umbilicus, the presence of adhesions in the periumbilical area and the potential of TVUSG to detect adhesions were evaluated intraoperatively RESULTS: The sensitivity of TVUSG in the detection of adhesions in the umbilical area was 26.67% (12.28%, 45.89%), and the specificity was 92.62% (87.17%, 96.26%). Visceral glide test in the umbilical area detected adhesion with PPV in 42.11% (24.22%, 62.33%) and no adhesion with NPV in 86.25% (83.42%, 88.66%). CONCLUSION: It has been shown that the umbilical sliding sign evaluated with the transvaginal ultrasonography probe is an easy-to-apply, non-invasive, safe, reproducible new method that will reduce the complications that may occur during trocar insertion from the umbilicus during the operation and can be applied to all patients who have had previous surgery or are obese.