Karşılaştırmalı üstünlükler açısından Türkiye yazılım sektörü
Comparative advantage of Turkish software industry
- Tez No: 73608
- Danışmanlar: PROF. DR. H. OKAN AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Bu çalışmada karşılaştırmalı üstünlükler açısından Türkiye'de yazılım sektörü incelenmiştir. Öncelikle uluslararası ticaretin nasıl oluştuğu Ricardo, Hecksher-Ohlin ve yeni ticaret teorileri ele alınmış ve mal çeşitlerinin artması ile refahın artışı incelenmiştir. Bilişim teknolojilerindeki gelişmenin ekonomi üzerinde ve özellikle hizmetler sektörünün ticaret edilebilirliği üzerine etkileri açıklanmıştır. Yazılım /endüstrisinde oluşan tüketici artığı kavramı üzerinde durularak tüketici ve üretici refahı üzerindeki etkileri teorik açıdan incelenmiştir. Tüketici artığı kavramı, yazılım kullanmanın getirdiği faydaların zaman içinde daha geniş bir şekilde ekonomiye yansıyacağını bize göstermiştir. Yazılım geliştiren firmaların ölçek ekonomilerinden faydalanarak gelirlerini önemli oranda Ar-Ge'ye yansıttıkları ve üstünlüklerini devam ettirdikleri gözlenmiş ancak bu durumun endüstriye yeni giren firmalar için büyük bir engel oluşturmadığı görülmüştür. Dünya yazılım endüstrisi özellikle ABD, AB ve Hindistan incelenmiş, Türkiye'nin rakibi olan ülkelerin durumları ve ülkelerin bu endüstrilerin gelişmesi için verdikleri teşvikler ve mali araçlar araştırılmış ve Türkiye'nin bu konuda geç kaldığı gözlenmiştir. Uruguay Round'u sonrası yapılan GATS, TRIPS anlaşmaları ve Türkiye'nin gümrük birliğine girmesinin yazılım endüstrisinin gelişmesine ve ticaretine olan etkileri analiz edilmiştir. Sonuç olarak, Ar-Ge ve yazılım ilişkisi ele alınarak bu konuda Türkiye'nin önündeki ihracat fırsatları açıklanmıştır.Bunlar, özellikle niche pazarlar ve sistem entegrasyonu alanlarıdır. Tüm bu bilgiler ışığında Türkiye'nin rekabetçi bir yazılım endüstrisini geliştirebilmesi için atılması gereken adımlar sonuç kısmında açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study analyses the Turkish software industry from the view point of its comparative advantage in world markets. After surveying briefly the classical theories which attempt to explain international trade, the“new trade theories”were found to explain better the international trade in software products. The effects of developments in information technologies on the economy in general, and on trade in 'services in particular, are analysed. The concept of consumers' surplus indicates that the spread of the use of software products are likely to benefit both consumers and producers. It is found that the firms which produce software products benefit from economies of scale, and thus they invest part of their revenues in R&D activities to perpetuate their technological advantages. In this study world software industry are analysed with special emphasis on the USA, India, and European Union. In addition, the state aids given to the industry in countries which are Turkey's rivals are compared with that of Turkey. The constraints and beneficial effects on Turkey of the agreements which regulate the international trade in services (GATS) and intellectual property rights (TRIPS) of the World Trade Organisation, and the Customs Union Agreement between Turkey and the EU are analysed. Lastly, the relation between R&D activities and the software industry was taken up, with a view to investigate the export opportunities of Turkey in this field. It is found that Turkey may have an export advantage in niche markets and system integration software. In the light of these analysis, the steps that Turkey should take to increase its competitiveness are suggested.