Öğrenme stratejilerinin öğrenci erişi ve tutumlarına etkisi
The Effect of learning strategies on student achievement and attitude
  1. Tez No: 73609
  2. Yazar: ALİ MURAT SÜNBÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET Bu araştırmada, üniversitelerin eğitim fakültelerinde formasyon dersi olarak okutulan Eğitim Psikolojisi dersinde, farklı öğrenme stratejileri kullanmanın öğrencilerin, erişi, öğrenme stratejilerine yönelik tutum, okuduğunu an¬ lama ve öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi incelenmiştir. Araştırma, 1997-1998 öğretim yılının II. Yarıyılında, Selçuk Üniversite¬ si, Mesleki Eğitim Fakültesinin 1. sınıflarında yürütülmüştür. Öğrencilerin ÖYS sınav puanları ve türü dikkate alınarak birbirine denk 4 sınıf seçilmiştir. Bu sınıflar random yoluyla deney ve kontrol grupları olarak atanmıştır. Araştırma deney ve kontrol gruplarında toplam 139 öğrenci üzerinde yürütülmüştür. Uygulama öncesinde tüm gruplara, Eğitim Psikolojisi dersi“Bilişsel ve Kişilik Gelişimi”ünitelerinin hedef davranışlarına göre hazırlanmış erişi testi; öğrenme stratejileri tutum ölçeği ve okuduğunu anlama testi uygulanmıştır. Deneysel işlem olarak; deney A grubunda anlamlandırma, deney B grubunda örgütleme, deney C grubunda anlamlandırma + örgütleme ve kontrol grubunda ise geleneksel (tekrar) öğrenme stratejileri uygulanmıştır.. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde varyans analizi ve t testi kullanılmıştır. Araştırmanın denenceleri ve istatistiksel analizler sonucu aşağıdaki bulgular elde edilmiştir: 1.Farklı öğrenme stratejilerinin uygulandığı gruplardaki öğrencilerin erişileri arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Erişi testinde en yüksek başarıyı anlamlandırma+örgütleme stratejisi sağlarken, tekrar stratejisi en düşük düzeyde bir erişi ortaya çıkarmıştır. Anlamlandırma ve örgütleme stratejilerinin ayrı ayrı uygulandığı gruplardaki öğrenciler ise tekrar stratejisini kullananlara kıyasla yüksek bir erişi düzeyi elde etmişlerdir. 2.Öğrenme stratejilerine yönelik tutum açısından gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu konuda en yüksek tutum düzeyini örgütleme stratejisi sağlamıştır. Bu stratejiyi sırayla anlamlandırma+örgütleme, anlamlandırma stratejileri izlemiştir. Tekrar stratejisini kullanan gruptaki öğrenciler ise en düşük tutum düzeyini sergilemişlerdir.3. Öğrenme stratejilerinin okuduğunu anlama düzeyine etkisi konusunda gruplar arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. Tüm gruplar birbirine yakın okuduğunu anlama düzeyi sergilemişlerdir. Bununla birlikte grupların kendi içerisinde öntest-sontest karşılaştırmaları sonucu anlamlandırma ve anlamlandırma+örgütleme stratejilerini kullanan öğrencilerin okuduğunu anlama puanlarında anlamlı bir yükselme görülmüştür. 4.Öğrenme stratejisinin öğrenilenlerin kalıcılığına etkisi konusunda gruplar arasında anlamlı farklılıklar gözlenmiştir. Anlamlandırma+örgütleme strateji en kalıcı öğrenmeyi sağlamıştır. Anlamlandırma ve örgütleme stratejisinin ayrı ayrı uygulandığı gruplar da tekrar stratejisini kullananara kıyasla yüksek bir kalıcılık düzeyi elde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY in this research the effect of various learning strategies has been examined in terms of student achivement, attitude, understanding and retention of the things learned. in Educational Psychology courses instructed as a educational formation courses at education faculties of universities. in the second term of 1997-1998 academic years. This study was carried out on the first - year classes, at Vocational Education Faculty, University of Selçuk, Konya. Four classes are chosen, given their university placement test scores and şort. These classes are determined on random order as best and control groups, totally comprised of 139 students. Prior the application, ali groups were given achivement test, learning strategies attitude scale and reading comprehension best prepared parallel to the target attitudes of personality cognitive development units in educational psichology. As experiment procedure, experiment group A was implemented elaborative strategy, group B organization strategy, group C, elaborative plus organization while traditional (repetiton) learning stratetiges were applied on the control groups. t-tests and variant analysis was used in the analysis of the research data. As a result of data and statistical analysis, it has been found that the study has the folloving findings: 1.There is a significant difference between the achievements of the students in groups applied different stratetiges. The highest success in achievement test is supplied elaboration plus organization strategy while repetition strategy has the lowest achievement level. As compared with that of the students using repetition strategy, the achievement level is high between the students in the groups on whom elaboration and organization are applied seperately. 2.There İs a significant difference between the groups in terms of behavior tovvards learning strategies. Organization strategy has theIV highest achievement level in this subject, followed by elaboration plus organization and elaboration respectively. The lowest level achievement is displayed by the students using repetition strategy. 3. There isno significant difference between the groups in the effect of learning strategies on reading comprehension level. All the groups have similar reading comprehension level. However, it is observed that there is significant point increase in reading comprehension of the students using elaboration and elaboration plus organization strategy as a result of pre and post test comparision within the groups. 4. There is a significiant difference between groups in respect of the effect of learning strategies on the retention of what has been learned. The most retentive learning is supplied by elaboration plus organization strategy. In comparision with the students using repetetion strategy, there is a higher retention level within the groups elaboration and organization strategies are applied seperately.