The family dynamics in nanny-employed families and their impact on the cared child
Bakıcı istihdam eden ailelerdeki aile dinamikleri ve bakılan çocuğa etkisi
  1. Tez No: 736096
  2. Yazar: NAZLI AKAY ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAŞAK ŞAHİN ACAR, PROF. DR. PASCO FEARON
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Psychology, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu doktora tezi bakıcı istihdamının bakılan çocuğun psikolojik iyi oluşu üzerindeki olası etkilerini anlamayı amaçlamaktadır. İlk araştırmada, bakıcıların çocuğun iyi oluşu üzerinde doğrudan ve dolaylı etkileri olup olmadığını daha iyi anlamak için anne-bakıcı-çocuk oyun etkileşimini gözlemleyerek, anneler ve bakıcılar arasındaki ortak anababalık dinamiklerini ve onların çocuğa yönelik duyarlıklarını inceledik. İkinci çalışmada, çevrimiçi bir anket aracılığıyla Türkiye ve Birleşik Krallık'ta annelerin ve babaların ailelerin bakıcı bakım süreçleri, bakıcı-aile ilişkileri ve çocuk refahı konusundaki algılarını keşfetmeye çalıştık. Sonuçlar, bakıcı-çocuk ilişkisinin çocuğun refahı üzerinde olumlu bir doğrudan etkisine ve anababa-bakıcı ve anababa-çocuk ilişkilerinin bu ilişki üzerinde görece zayıf bir dolaylı etkisine işaret etmiştir. Bu tez, bakıcıları ve bakıcı-çocuk ilişkisinin çocuk iyi oluşu üzerindeki etkilerini anlamada ilk deneysel adım olarak önemlidir.
Özet (Çeviri)
The present dissertation is aimed towards examining whether the nanny-child relationship has an impact on the psychological well-being of cared child. In the first study, we have examined the coparenting dynamics between mothers and nannies and their sensitivities through observation of the mother-nanny-child play interaction to better understand the direct and indirect impact of the nannies on child well-being. In the second study, we have sought to explore mothers' and fathers' perceptions on families' nanny care processes, nanny-family relationships and child well-being in Turkey and UK through an online survey. The results pointed out at a positive direct impact of nanny-child relationship on child well-being and a relatively weak indirect influence of the parent-nanny and parent-child relationships on this association. This dissertation is important as a first empirical step in understanding nannies and their impact on child well-being.