Farklı MEFV mutasyonlu ailevi akdeniz ateşi hastalarının beyaz kan hücre kültüründe inflamazom polarite genlerinin ekspresyon düzeyi ve kolşisin tedavisi ile ilişkisi
Expression levels of inflammasome polarity genes in white blood cell culture of familial mediterrenean fever patients with different MEFV mutations and relationship with colchicine treatment
- Tez No: 736097
- Danışmanlar: PROF. DR. AFİG BERDELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kök Hücre Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tezde, ülkemizde sıkça rastlanan bir genetik hastalık olan FMF hastalığının seyrine ışık tutmak amacıyla farklı MEFV gen mutasyonlu hastalardan periferik kan alınarak monosit-nötrofil hücre hattı oluşturulup, hücrelerin polarite genlerinin kontrol edilmesi ve FMF hastalığının tedavisinde tek seçenek olarak kullanılan kolşisinin hücre polarite genlerinin ekspresyonuna etkisi gözlemlenmiştir. Bunun yanı sıra, şu an için başka inflamasyon hastalıklarda kullanımı süren bir ilaç olan Canakinumab ilacı da aynı hücre hattı üzerinde değerlendirilmiş, elde edilen sonuçlarla kolşisin tedavisine alternatif bir ilaç önermek amaçlanmıştır. Bu çalışma içerisinde bu amaçla PYCARD(diğer adı ile ASC), CASP-1, Pyrin ve IL-1ß genlerinin ekspresyon düzeyi qPCR ile incelenmiştir. Elde edilen bulgular, kolşisinin hücre içi polarite genlerinin aktivasyonunda değişikliğe sebep olduğunu, FMF ile direkt ilişkisi bulunan MEFV geni tarafından kodlanan pyrin proteininin kolşisin uygulaması ile birlikte gen ekspresyonunun in vitro ortamda azaldığı, pyrin, ASC ve CASP-1 proteinleri arasında kompensatuvar bir mekanizma olabileceği ve kolşisinin bu mekanizma üzerinde etki saylayabiliyor olabileceği bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, in order to shed light on FMF disease, which is a common genetic disease in our country, the control of the polarity genes' expression levels of patients with different MEFV gene mutations and the effect of colchicine treatment in vitro culture. A monocyte-neutrophile cell line is formed, the control of the polarity genes of the cells and the effect of colchicine, which is used as the only option in the treatment of FMF disease, on the expression of cell polarity genes has been observed. In addition, Canakinumab, a drug currently used in other inflammatory diseases, was also evaluated on the same cell line, and it was aimed to suggest an alternative drug to colchicine treatment with the results obtained. For this purpose, the expression level of PYCARD (aka ASC), CASP-1, Pyrin and IL-1ß genes was investigated by qPCR in this study. The findings show that colchicine causes changes in the activation of intracellular polarity genes, the gene expression of the pyrin protein encoded by the MEFV gene, which is directly related to FMF, decreases in vitro with colchicine administration, and there may be a compensatory mechanism between pyrin, ASC and CASP-1 proteins. It has been found that colchicine may have an effect on this mechanism.