Çocukluk çağı kronik böbrek hastalarında arteriyel damar sertliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of arterial stiffness in patients with chronic kidney disease of childhood
  1. Tez No: 736157
  2. Yazar: HASAN GÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Nefroloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Cardiology, Nephrology, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Kronik böbrek hastalığı (KBH), glomerüler filtrasyon hızında düşmenin sonucu olarak böbreğin sıvı solüt dengesini ayarlamada ve metabolik-endokrin fonksiyonlarında, kronik ve ilerleyici bozulma hali olarak tanımlanabilir. KBH'ın en önemli morbitide ve mortalite nedenlerinden olan kardiyovasküler hastalık ve kardiyovasküler hastalığı erken evrede belirlemek için de en iyi belirteçlerinden olan arteryel damar sertliğinin değerlendirilmesi gerekmektedir. Çalışmamızda pediyatrik yaş grubunda kronik böbrek hastalarında osilometrik yöntem kullanarak arteriyel sertlik riskini saptamak ayrıca KBH süresinin ve evresinin ve arteriyel sertlik riskini arttıran parathormon, kalsiyum, fosfor, kolesterol, kilo gibi risk faktörlerinin etkisini araştırmak hedeflenmiştir. Araştırmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Nefroloji Polikliniğinde KBH tanısı ile takipli SDBH tanısı almış ve periton diyalizi yapılan 17 hasta ile hemodiyaliz yapan 9 hasta, GFR değeri 15-60 ml/dk/1.73 m2 arasında olan ve evre 3-4 KBH tanısı ile takipli 7 hasta olmak üzere toplam 33 çocuk hasta ve Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniğine başvuran bilinen ciddi veya kronik bir hastalığı bulunmayan, çalışmanın yapıldığı dönemde ilaç kullanımı olmayan hastalardan yaş ve vücut kitle indeksi gözetilerek seçilen 34 sağlam çocuk yer aldı. Hasta grubunun laboratuar sonuçları arşivden elde edildi. Tüm olguların nabız dalga hızı analizi otomatik osilometrik cihaz (Mobil-O-Graph, IEM) ile yapıldı. Aynı gün içerisinde tüm olguların tek kullanıcı tarafından Vivid E9 XD Clear ekokardiyografi cihazı ile 2D ekokardiyografi ve 3D/4D strain ekokardiyografi görüntülemeleri yapıldı. Görüntülerin işlenmesi EchoPAC yazılımı ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease (CKD) can be defined as a chronic and progressive deterioration in the regulation of fluid solute balance and metabolic-endocrine functions of the kidney as a result of a decrease in glomerular filtration rate. Cardiovascular disease, which is one of the most important causes of morbidity and mortality in CKD, and arterial stiffness, which is one of the best markers to determine cardiovascular disease at an early stage, should be evaluated. In our study, it was aimed to determine the risk of arterial stiffness using oscillometric method in patients with chronic kidney disease in the pediatric age group, and to investigate the effects of CKD duration and stage and risk factors such as parathormon, calcium, phosphorus cholesterol, and weight that increase the risk of arterial stiffness. In this study, 33 patients who were diagnosed with CKD in the Pediatric Nephrology Outpatient Clinic of Gaziantep University which 17 patients of ESRD who underwent peritoneal dialysis, 9 patients who underwent hemodialysis and 7 patients GFR between 15-60 ml/min/1.73 m2 and had diagnosis of stage 3-4 CKD were included in the study. 34 healthy children were selected by considering age and body mass index, who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine Pediatric Health and Diseases outpatient clinic, which did not have a known serious or chronic disease and were not using medication at the time of the study. Laboratory results of the patient group were obtained from the archive. Pulse wave velocity analysis of all cases was performed with an automatic oscillometric device (Mobil-O-Graph, IEM). On the same day, 2D echocardiography and 3D/4D strain echocardiography imaging were performed by same physician with Vivid E9 XD Clear echocardiography device. Processing of images was performed with EchoPAC software.