İşletmelerin şikâyet yönetim performanslarının müşterilerin yeniden satın alma niyetlerine etkisi: Banka müşterileri üzerine bir araştırma
The effect of perceived complaint management performances of businesses on repurchasing intention: The example of bank customers
  1. Tez No: 736184
  2. Yazar: SELİM YENEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILDIRAY KIZGIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Her gün giderek artan rekabet, işletmelerin müşterilerine sundukları mal ve hizmetler arasındaki farklılıkları giderek azaltmaktadır. Bu yüzden işletmeler müşteri memnuniyetini, ürün ya da hizmetlerin sunuşunda sağlamaya odaklanmaktadırlar. Bu anlamda işletmelere satın alma sonrası ulaşan şikâyetler, işletmelerin gözden kaçırdıkları eksikliklerin ve aksaklıkların tespitinde çok önemli bildirimlerdir. Müşteri şikâyet yönetim sistemleri, bu bildirimlerin sistematik olarak ele alınıp her müşterinin memnuniyetinin sağlanacağı şekilde sonuçlandırılmasını hedeflemektedir. Psikografik, demografik ve davranışsal durumlar açısından farklı özellikler sergileyen müşterilerin benzer memnuniyetsizliklere farklı davranışsal tepkiler vermeleri, memnuniyetin sağlanmasının zorluğunu ortaya koymaktadır. Bu zorluk ancak işletmelerdeki şikâyet yönetim birimlerinin profesyonel çalışmaları sonucu sağlayabilecekleri yüksek yönetim performansları ile aşılabilecektir. Böylece müşterilerde sadakat ve memnuniyet sağlanırken, yeniden satın alma niyetlerinde artış sağlanacaktır. Aksi durumda işletme müşteri ve kâr kaybı gibi olumsuzluklarla karşılaşılacaktır. Bu araştırmanın amacı işletme şikâyet yönetim performanslarının müşterilerin yeniden satın alma niyetleri üzerine etkisini ortaya koymaktır. Ayrıca müşterilerin yaşam tarzları, A Tipi kişilikleri ve sadakatlerinin işletme şikâyet yönetim performans değerlendirmelerindeki etkilerini ve bu değişkenlere göre işletmelerin müşteri şikâyet yönetim performanslarının müşteri yeniden satın alma niyetleri üzerine etkilerini incelemektir. Araştırmada veri toplama yöntemi olarak yüzyüze anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın ana kütlesini şikâyet bildiriminde bulunan banka müşterileri oluşturmaktadır. Çalışmada kota örneklemesi yapılmış olup bu amaçla Türkiye' nin en kaabalık illerinden yakınlık itibari ile İzmir ili; alt bölgeler olarak ise 11 merkez ilçe arasından Karabağlar, Göztepe, Karşıyaka, Basmane ilçeleri seçilmiş ve gönüllülük esasına dayanılarak kolayda örnekleme yöntemi ile seçilen 562 denekten veri toplanmıştır. Toplanan veriler SPSS ve AMOS istatistik programları ile değerlendirilerek işletmelerin şikâyet yönetim performanslarının müşterilerin yeniden satın alma niyeti üzerine etkisinin olduğu, yaşam tarzı ve sadakatin müşteri şikâyet yönetim performansı değerlendirmesi üzerinde etkisinin olduğu, sadakate göre müşteri şikâyet yönetm performansının müşterilerin yeniden satın alma niyetleri üzerine etkisin olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The competition, which is increasing day by day, is gradually reducing the differences between the goods and services offered by the enterprises to their customers. Therefore, businesses focus on providing customer satisfaction in the presentation of products or services. In this sense, the complaints received by the enterprises after the purchase are very important notifications in the determination of the deficiencies and malfunctions that the enterprises overlook. Customer management complaint systems aim to handle these notifications systematically and to conclude them in a way that ensures the satisfaction of each customer. The different behavioral reactions of customers, who exhibit different characteristics in terms of psychographic, demographic and behavioral conditions, reveal the difficulty of achieving satisfaction. This difficulty can only be overcome with the high management performances that the complaint management units in the enterprises can provide as a result of their professional work. Thus, customers' loyalty and satisfaction will be ensured, while their repurchase intentions will increase. Otherwise, the business will face negativities such as loss of customers and profits. The purpose of this research is to reveal the effect of business complaint management performances on customers' repurchase intentions. In addition, it is to examine the effects of customers' lifestyles, Type A personalities and loyalty on business complaint management performance evaluations and the effects of customer complaint management performances of businesses on customer repurchase intentions according to these variables. Face-to-face survey method was used as data collection method in the research. The population of the research consists of bank customers who have filed complaints. In the study, quota sampling was made and for this purpose, İzmir province, one of the most populated provinces of Turkey, in terms of proximity; Karabağlar, Göztepe, Karşıyaka and Basmane districts were selected among 11 central districts as sub-regions, and data were collected from 562 subjects selected by convenience sampling method on a voluntary basis. The collected data were evaluated with SPSS and AMOS statistical programs and it was concluded that the complaint management performance of the enterprises has an effect on the customers' repurchase intention, lifestyle and loyalty have an effect on the customer complaint management performance evaluation, and customer complaint management performance according to loyalty has an effect on the customers' repurchase intentions. has been reached.