Gıda ve su sektöründe çalışanların gıda hijyeni ve yaşam boyu öğrenme eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between food hygiene and lifelong learning tendency of workers in the food and water sector
- Tez No: 736183
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM TEKİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Food Hygiene and Technology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, gıda ve su sektöründe çalışanların gıda hijyeni ve yaşam boyu öğrenme eğilimi arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Tanımlayıcı ilişkisel tipteki bu çalışma, Eylül 2020-Şubat 2021 tarihleri arasında İzmir Çiğli Halk Eğitimi Merkezi'ne eğitim için başvuran çalışanlarla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, gıda ve su sektöründe çalışan ve araştırmaya katılmaya istekli olan 311 personel oluşturmuştur. Veri toplama araçları olarak Anket Formu,“Gıda Hijyeni Bilgi Ölçeği”ve“Yaşam Boyu Öğrenme Yeterlilikler Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler, R-Studio 1.3.959 for Mac yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Veriler, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma ile değerlendirilmiştir. Nicel değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi kullanılarak incelenmiştir. Nicel değişkenler arasındaki ilişkiler Spearman Korelasyon katsayısı ile incelenmiştir. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 34.28 ± 10.99, %52,1'i erkek, %30,5'i lise mezunu ve %51,4'ü evlidir. Katılımcıların %34,4'ü gıda ürünlerinin satıldığı bir yerde çalışmakta olup %58,8'inin gıda ve su sektöründeki ilk beş yılıdır. Günlük çalışma süreleri incelendiğinde, %43,1'inin 8 saatten fazla çalıştığı tespit edilmiştir. Katılımcıların %70,7'si hijyen eğitimini, %58,2'si ise iş sağlığı ve güvenliği eğitimini daha önce almadıklarını bildirmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the relationship between food hygiene and the lifelong learning tendency of workers in the food and water sector. This descriptive relational study was conducted between September 2020 and February 2021 with workers applying for education at İzmir Ciğli Halk Eğitimi Merkezi. The sample consisted of 311 volunteers working in the food and water sector. As a data collection tool; Questionnaire Form, Food Hygiene Knowledge and Practice Scale, and Lifelong Learning Competency Scale (LLLCS) were used. For data analysis, all data were analyzed using R-Studio 1.3.959 for Mac software. Data were evaluated by number, percentage, mean, and standard deviation. The conformity of the quantitative variables to the normal distribution was examined using the Shapiro Wilk test. The relationships between quantitative variables were examined with the Spearman Correlation coefficient. The mean age of people in the study was 34.28 ± 10.99, and 52.1% of them were men, 30.5% of study participants graduated high school and %51,4 are married. 34.4% work in places food products are sold, and it's the first five years of 58.8% of the participants in the food and water sector. When the daily working times were examined, it was found that 43.1% worked for more than 8 hours. 70,7% of the participants reported they had not received any education about hygiene and %58,2 occupational health and safety education before.