Uçma kültü ve mozaik
  1. Tez No: 73619
  2. Yazar: HÜSEYİN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. VEYSEL GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
ÖZET İnsan hayalgücü fantazyasının geniş bir ürünü olan mitolojiye ve dinsel öykülere esin kaynağı olagelmiştir. Varlıkların kanatlı olarak gökyüzünde uçuşunu simgeleyen yapıtlar büyük bir hayalin ürünüdür. Sanatçıların mitlere ve dinsel öykülere karşı duydukları içgüdüsel hayranlık, yapıtlarına esin kaynağı olmuş, bunlardan yararlanan sanatçılar aracılığıyla bu hayaller görsellik kazanmıştır. Bu ilişki nedeniyle, Uçma Kültü ve Mozaik konulu bu araştırma yapılırken, öncelikle mitolojiden yararlanılmış; M Ö. ve M.S. mimari mekanların duvarlarına ve zeminlerine uygulanmış olan mozaik örnekler incelenmiştir. Yunan Mitolojisinin Baş Tanrısı Zeus'un bir Mit'i ve oldukça“çirkin”olan Medusa'nın bir görünümü popüler kültür anlatımıyla ilişkilendirilerek uygulamada bu Mit'e yeni bir yorum getirilmittir. Mitolojik temalı bu yapıt ortaya konulurken teknik açıdan Roma-Bizans mozaik örneklerinden önemli ölçüde yararlanılmıştır. Doğal mermerleri eskizde belirlenen taş boyutlarına getirmek için kırma (parçalama) tekniği uygulanmıştır. Yüzey üzerinde doğal ışık elde etmek için sıcak soğuk renkler yan yana getirilmiş, taşlar farklı yüksekliklerde kullanılarak rölyef etkisi elde edilmiş; bundan da plan ve mekan yaratmada yararlanılmıştır. Mozaik tekniğine uygun olarak, kalıp içerisindeki harca gömülen doğal renkli mermer parçacıklarının bir araya getirilmesiyle özellikle, hareket yönsemeleri, leke ve çizgisellik elde edilmiştir. Böylelikle anıtsal etkinin yakalanmasına çalışılmıştır. Biçimsel derinliğin oluşturulması için koyu-açık lekelerin yanısıra, lekeleri çevreleyen ve basık tutulan çizgilerden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Imagination became one of the main source of inspiration of mythology and religious stories. The works which representing“beings”flying into the sky are the product of great dreams. Artists' admiraton of mythological and religious stories turned also into artistic inspirations and artists gave embodiment to these stories. Because of these interrelationship, in this study mythology has been used as one of important source and the examples of mosaics from BC to present have been searched. Views of Zeus, the greatest god of Greek mythology, and Medusa have been combined within a populer-cultural imagery. Roman and Byzantine mosaics have been taken as examples because of their mythological themes. Marbles broken into small pieces accordingly with the scetch. In order to create a sense of natural light warm and cold colours combined, by using marble pieces in different nights a sense of relief and by doing this a sense of spatiality has been created. Mosaic pieces are put together in accordance with mosaic technique created motion, line and forms. By this way an effect of monumentality tried to be given. In order to give sense of spatiality help of effect of dark and light, and lines surrounding forms have been used.