Özel sektörlerde örgütsel iklim (ENKA ve Kutlutaş örneği)
Organizational climates of the private organizations (Sample of ENKA and Kutlutaş)
- Tez No: 73620
- Danışmanlar: PROF. DR. A. SUDİ BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Araştırmanın amacı, özel sektörlerde görevli yöneticilerin örgütsel etkililik, atamalarda izlenen personel politikası ve personelin güdülenmesi boyutlarında, görev yaptıkları örgütün örgütsel iklimi ile ilgili görüşlerim saptamaktır. Araştırmanın evreni, Enka ve Kutlutaş Holding A.Ş.'de en az bir yıldır yönetici konumunda görev yapan 81 kişiden oluşmaktadır. Araştırma evren üzerinde yapılmıştır. Veri toplama aracı araştırmacı tarafından geliştirilmiş, toplanan veriler frekans, yüzde ve ağırlıklı ortalama teknikleri kullanılarak çözümlenmiştir. örgütsel etkililik boyutunda, her iki örgütte görevli yöneticilerce, üst düzeyde alman kararların örgütün amaçlarının gerçekleştirilmesinde etkili olduğu, üst düzeyde yapılan toplantılara katılan yöneticilere Enka' da kararlara katilim hakkı verilirken, Kutlutaş'ta bu hakkın verilmediği, planlama çalışmalarının Kutlutaş'ta yeterince önemsenmediği ifade edilmiştir. Her iki örgütte görevli yöneticilerin örgütsel etkililik konusunda örgütlerim yeterli buldukları saptanmıştır. Atamalarda izlenen personel politikası ile ilgili olarak politik etki ve atama yetkisi olanlarla yakınlık etkeni Enka'da önemsenmezken, Kutlutaş'ta politik etkinin Enka'ya göre daha fazla olduğu ve atama yetkisi olanlarla yakınlık etkeninin zaman zaman ağırlık kazandığı ifade edilmiştir. Personelin güdülenmesi boyutunda Kutlutaş'ta görevli yöneticilerin, Enka'da görevli yöneticilere göre, örgütün sunduğu hizmet-içi eğitim olanaklarından yararlanamadıkları belirlenmiştir. Enka'da ilişkilerin sevgi- saygıya, Kutlutaş'ta ise sevgi-saygının yanısıra korkuya da dayandığı dikkatiuı çekmiştir. Her ila örgütte görevli yöneticilerin, personelin güdülenmesi boyutu ile ilgili uygulamalardan memnun oldukları belirlenmiştir. Her iki örgütte de,“kararlarda söz sahibi olma”etkeninin tüm etkenler arasında en düşük etkiye sahip olduğu belirtilmiştir. Buna karşın“politik etki”etkeninin ise en yüksek etkiye sahip olduğu ifade edilmiştir. Her iki örgütte görevli yöneticilerin; örgütsel etkililik, atamalarda izlenen personel politikası ve personeli güdüleme boyutlarıyla ilgili görüşlerinin paralellik gösterdiği, örgütlerini yeterli buldukları saptanmıştır. Ancak, Enka Holding A.Ş.'de elde edilen değerlerin Kutlutaş Holding A.Ş.'ye göre daha yüksek olduğu dikkati çekmiştir
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY The purpose of this research was to determine the views of the managers employed in private dimensions characteristics of organizational climates of their organizations pertaining to the dimensions of organizational effectiveness, policy of personnel appointment and motivation of the personnel. The population of the research covers the 81 persons that serve as managers for at least one year at Enka and Kutlutaş Holding A.Ş. In this research, all subjects of the population has been included. The questionnaire used in the research was developed by the researcher. Collected data was analyzed through techniques of frequency, percentage and weighted averages. Dimension of organizational effectiveness; the managers participating at upper level meetings in Enka are given the opportunity to participate the decision making, whereas the managers in Kutlutaş are not allowed. It was stated that planning studies were not given sufficient consideration in Kutlutaş. Managers in both organizations consider their organizations adequate in relation with the realization of organizational effectiveness. The results obtained in relation to the practices in the policy of personnel appointment, are as follows : It was stated that the political influence does not bear much weight at appointments in Enka, whereas political influence was stated at appointments in Kutlutaş. They were found only adequate and factors of political influence and being a close relative gained much weight from time to time in Kutlutaş.The results obtained in relation to personnel motivation, it was found out that managers in Enka could get sufficient in-service training opportunities, managers in Kutlutaş do not get such opportunities. Successes were appreciated in Enka, whereas successes were not appreciated enough in Kutlutaş. It was stated that the relations were based on the affection-respect in Enka, but on the affection-respect-fear in Kutlutaş. Managers in both organizations were satisfied with the implementations related to the motivation of personnel. It was stated in both organizations that among the whole factors the factor of“having power in decision making process”had the lowest effect on organizational effectiveness. On the other hand, it was found that the factor of“political influence”had the highest. The views of the managers employed at both organizations, pertaining to the dimensions of organizational effectiveness, policy personnel appointment and personnel motivation resemble each other, and they consider their organizations adequate. However, all obtained values were higher in Enka Holding A.Ş. as compared to Kutlutaş Holding A.Ş.