Uçma olgusunun turizme yansımasına bir örnek: 'Yamaç paraşütü'
An example of the reflection of flying phenomen to tourism: 'Paragliding'
  1. Tez No: 736714
  2. Yazar: MUHAMMED ESHABİL SADIK KILAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPARSLAN KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Mitler, içinde bulundukları toplumlara dair, toplumun her türlü maddi ve manevi varlığını yansıtan eserler olmalarının yanında, toplumların başlarından geçen önemli tarihi, kültürel ve sosyolojik birtakım olayları ve bakış açılarını sunmaları bakımından büyük bir öneme sahiptirler. Tarih boyunca yaşamış/yaşamakta olan her kesimden insanın hayatının bir bölümünde kuşlara ve uçan varlıklara özendiğini, onlardan etkilendiğini veya kuşlar gibi uçmak istediğini söyleyebilmek mümkündür. Birçok dinde/mitolojide Tanrıların gökyüzünde bulunduğuna ve“uçmanın”da Tanrılara has bir yetenek olduğuna inanılmıştır/inanılmaktadır. Bu bağlamda da doğum ve ölüm kültü çerçevesinde yaşamı verenin de alanın da Tanrı olduğu inanışı kapsamında insanın ruhu bedene bürünmeden önce yani yaratılmadan/doğmadan önce ruhunun Tanrı katında“bir kuş”gibi uçtuğu, yaşama gelirken“kuş gibi uçarak”bedene girdiği, öldükten sonra da bedenden ayrılıp yine“bir kuş gibi”uçarak Tanrıya yani gökyüzüne tekrar ulaştığına inanılmış/inanılmaktadır. Bu kapsamda“uçmak”ölümle ilişkilendirilmiş ve tehlikeli görülmüştür. Bu tez çalışmasında bugün gerek taşımacılık gerekse de rekreasyonel bakımdan (Yamaç paraşütü, yelken kanat, sıcak hava balonu vb.) rahatlıkla katıl anabilen bir faaliyet olan uçma olgusunu dini/mitolojik yönden irdeleyerek insanoğlunu uçmaya iten içsel dünyasını anlatmaya ve açıklamaya çalışılmıştır. Türkiye'nin birçok yerinde çeşitli sportif havacılık faaliyetleri yürütülmektedir. Yamaç paraşütü bunlardan en yaygın olanlarındandır. Çalışma kapsamında Fethiye/Ölüdeniz mevkiinde bir rekreasyon aktivitesi olarak icra edilen tandem (iki kişilik) yamaç paraşütü etkinliğinin turizm sektörü üzerine etkilerinin tespitine yönelik, tandem yamaç paraşütü etkinliğine katılan 24 katılımcı ile görüşmeler düzenlenmiştir. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler Maxqda 2020 paket programı aracılığıyla kodlanarak incelenmiştir. Sonuç olarak katılımcıların beyanları doğrultusunda yamaç paraşütünün turizm sektörüne üst seviye turist profili sağlaması, gelir artışı, etkinlik çeşitliliği, alt/üst yapı yatırımları kazanımları gibi etkilerinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca yamaç paraşütünün destinasyonu yeniden ziyarete etkisinin olduğunu sonucuna da ulaşılmıştır. Katılımcıların yamaç paraşütü etkinliği ile dini/mitolojik unsurlar arasında da bağlantı kurdukları anlaşıldı.
Özet (Çeviri)
Myths have a great importance in terms of presenting important historical, cultural and sociological events and perspectives that societies have passed through, as well as being works that reflect all kinds of material and spiritual existence of the society in which they live. It is possible to say that people from all walks of life, from all walks of life, are attracted to birds and flying creatures, or want to fly like birds. In many religions/mythologies, it is believed/believed that Gods are in the sky and that“flying”is a God-specific ability. In this context, within the framework of the belief that God is the giver and the taker of life within the framework of the birth and death cult, before the soul of man takes on the body, that is, before he is created/born, his soul flies like a“bird”in the presence of God, enters the body by“flying like a bird”while coming to life, and after death. It is believed/believed that he left the body and flew again“like a bird”and reached God, that is, the sky again. In this context,“flying”has been associated with death and seen as dangerous. In this thesis, it has been tried to explain and explain the inner world that pushes human beings to fly by examining the phenomenon of flying, which is an activity that can be easily participated in both transportation and recreational aspects (paragliding, sail wing, hot air balloon, etc.) today. Various sports aviation activities are carried out in many parts of Turkey. Paragliding is one of the most common of these. Within the scope of the study, interviews were held with 24 participants who participated in the tandem paragliding event in order to determine the effects of the tandem (two-person) paragliding activity, which is performed as a recreational activity in Fethiye/Ölüdeniz, on the tourism sector. The data obtained as a result of the interviews were examined by coding through the Maxqda 2020 package program. As a result, in line with the statements of the participants, it has been concluded that paragliding has effects such as providing a high level tourist profile to the tourism sector, income increase, activity diversity, infrastructure / superstructure investments gains. In addition, it was concluded that paragliding has an effect on re-visiting the destination. It was understood that the participants also made a connection between the paragliding activity and religious/mythological elements. It was understood that the participants also made connections between the paragliding activity and religious/mythological elements.