Crime and suicide as a consequence of madness in Joyce Carol Oates fiction
Joyce Carol Oates'in eserlerinde delilikten kaynaklanan suç ve intihar teması
  1. Tez No: 73618
  2. Yazar: DİLEK ÜNÜGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE MUTLUAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Çağdaş Amerikan Edebiyatı'nın önemli yazarlarından biri olan Joyce Carol Oates eserlerinde, kendilerini çevreleyen dünyanın gerçekleri ile başa çıkamayan kahramanlarının trajik durumlarını ele alır ve delilikten kaynaklaran suç ve intihar temalarını inceler. Eserlerinde kadın deliliği temasını kullanan Joyce Carol Oates, toplumun üzerine yüklediği rolün altında ezilen ve sessiz kalmaya mahkum edilen kadın karakterlerinin acılarını ve uyanışlarını inceler. Kadın konularıyla fazlaca ilgilenmesine rağmen, kendisini feminist bir yazar olarak kabul etmez. Joyce Carol Oates aynı zamanda toplumun üzerine yüklediği rolün gerekliliklerini yerine getiremeyen erkeklerin de acılarını ve korkularını yansıtır. Oates daha iyi bir dünya ve yaşam için değişim gerektiğini ve bu değişimi de ergen bireylerin gerçekleştireceğine inanır. Eserlerinde gençlik suçu temasını da ele alan Joyce Carol Oates kapitalist düzende adalet ve yargı mekanizmalarını da eleştirir. Oates' m deli karakterleri kendilerini yalnızca şiddet uygulayarak ve suç işleyerek aşabileceklerini düşünürler. Bu nedenle Joyce Carol Oates şiddeti ve bu karakterlerin yaşadığı acıları kanlı bir şekilde ortaya koyar. Ancak bu şekilde gerçek yaşamdaki trajedi gösterilebilir. Şiddet kullanmalarına ve suç işlemelerine rağmen tatmin olamayan ve durumlarını değiştiremeyen güçsüz karakterler için tek çıkış yolu intihardır. Umutsuzca yaşam mücadelesi veren ancak yaşamlarının anlamını yitirmiş olan bu karakterler, yaşamlarına bir anlam yüklemek için intihara yönelirler. Toplumun duyarsızlığı karşısında baş vurabilecekleri tek yol intihar etmektir. Toplumda ve kendilerinde gördükleri çöküşü ancak bu şekilde ortadan kaldırabilirler. Bu karakterler, yeniyi ancak eskiyi yıkarak oluşturabileceklerine inandıkları için, kendilerini ortadan kaldırmayı topluma verdikleri bir ders olarak ele alırlar.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Joyce Carol Oates, a prolific writer of the contemporary literary scene, uses the concept of suicide and crime as a consequence of madness in order to portray the plight of the individuals who cannot adapt into their environment and end their lives in a tragic manner. Oates uses woman's madness to express her character's pain and suffering in silence. Although she uses issues related to femininity, she is not a feminist writer, because she also deals with the problems of the males who refuse to accept their roles in the capitalistic society. Joyce Carol Oates also uses adolescent characters and the theme of juvenile delinquency to challenge the society which prefers to label its adolescents as outsiders. Oates' adolescent characters become a means for the writer who hopes for a change in social conditions. Oates' characters can accomplish themselves only through violence. Therefore Oates uses violence to express the pain her characters suffer in their lonely lives. As a writer she feels that the expression of pain is necessary to understand modern individual's tragic life..*te* Although using violence and committing crimes, her mad characters cannot alter their conditions therefore the only way out for them often becomes suicide. Through their suicide, these characters wish to give a moral lesson to the society which causes their problems in the first place and fails to accept them as individuals.