Belediye çalışanlarının finansal okuryazarlık düzeylerinin incelenmesi: Samsun Büyükşehir Belediyesi örneği
Examination the financial literacy levels of municipal employees: Samsun Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 736226
  2. Yazar: CELAL ŞENASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRETTİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışmada kamu çalışanlarının finansal bilgi, tutum ve davranışları ile finansal okuryazarlık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmektedir. Ekonomi yorumu kabiliyeti, kredibilite-güvenirlik, operasyonel işlem ve riskten korunma boyutları dikkate alınarak belediye çalışanlarının finansal okuryazarlık düzeyleri araştırılmaktadır. Katılımcılardan anket yöntemiyle veri toplanmıştır. 182 katılımcıdan elde edilen veriler ile geçerlilik, güvenirlik, faktör ve farklılık analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların gelirlerinin geçimlerini sağlamak için yeterli olduğunu düşünenler %46,2, katılımcıların performansları kadar maaş aldığını düşünenler %40,1, maaşların performansı etkilediğini düşünenler %47,3 ve bütçelerini başka bir gelir olmadan yönetenlerin %34,6 olduğu bulgulanmıştır. Katılımcıların yaşları ve medeni durumları ile finansal okuryazarlık düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Katılımcıların eğitim düzeyi arttıkça, ekonomi yorumu kabiliyeti, kredibilite, güvenirlik ve finansal okuryazarlık düzeylerinin yükseldiği bulgulanmıştır. Katılımcıların unvanlarının yükselmesiyle, kredibilite ve finansal okuryazarlık düzeylerinin de yükseldiği görülmektedir. Belediye çalışanlarının maaşlarının performansını etkilediğini düşünenlerin finansal okuryazarlık düzeyleri ve boyutları ile maaşlarının performansını etkilemediğini düşünenlerin finansal okuryazarlık düzeyleri ve boyutları arasında anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the relationship between financial knowledge, attitudes, and behaviors and financial literacy levels in public employees. This study addressed financial interpretation capability, credibility, operational process, and hedging to determine municipal employees' financial literacy levels. Data were collected using a survey. The sample consisted of 182 participants. Validity, reliability, factor, and difference analyses were performed. Almost half the participants thought that their income was enough to make a living (46.2%). Less than half of the participants believed that they were paid according to their performance (40.1%). Almost half the participants believed that their salary affected their performance (47.3%). More than a quarter of the participants managed their budgets without any other income (34.6%). Age and marital status did not affect participants' financial literacy levels. There was a positive correlation between age and financial interpretation capability, credibility, reliability, and financial literacy levels. Participants with higher titles had higher levels of credibility and financial literacy. There was no significant difference in financial literacy levels and dimensions between participants who believed that their salary affected their performance and those who did not.