Sağlık çalışanlarında kafein tüketimi ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between caffeine consumption and sleep quality in HEALTH care professionals
  1. Tez No: 736257
  2. Yazar: ATİYE AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada; sağlık çalışanlarında kafein tüketimi ile uyku kalitesi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi; Tire, Gaziemir ve Karabağlar İlçe Sağlık Müdürlüğü ve bağlı birimlerinde çalışmaya katılmayı kabul eden ve dışlama kriterlerini karşılayan 96 sağlık çalışanından oluşmaktadır. Çalışma verileri, demografik bilgi formu, Gıda Sıklık Anketi, Kafein Tüketim Sıklığı Anketi, Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Beck Depresyon Envanteri (BDE) anket formları yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır. Bireylerin depresyon düzeyleri BDE ile tespit edilmiştir. Depresyon düzeyi bakımından çalışmaya dâhil edilen bireylerin %63,5'i minimal, %35'i hafif depresyonlu belirlenmiştir. PUKİ ile bireylerin uyku kalitesi tespit edilmiştir. Bireylerin 50 (%61,5)'si iyi uyku kalitesine sahip, 37(%38,5)'si kötü uyku kalitesine sahip tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; The aim of this study was to determine the relationship between caffeine consumption and sleep quality in healthcare workers. The sample of the research; It consists of 96 health workers who agreed to participate in the study and met the exclusion criteria in Tire, Gaziemir and Karabağlar District Health Directorate and its affiliated units. Study data, demographic information form, Food Frequency Questionnaire, Caffeine Consumption Frequency Questionnaire, Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI) and Beck Depression Inventory (BDI) questionnaire forms were applied by face-to-face interview method. Depression levels of individuals were determined by BDI. In terms of depression level, 63.5% of the individuals included in the study were found to be minimal and 35% mildly depressed. The sleep quality of individuals was determined with PUKI. It was determined that 50 (61.5%) of the individuals had good sleep quality and 37 (38.5%) had poor sleep quality.