Fiziksel olarak aktif erkeklerde iskemik önkoşullamanın izokinetik kuvvet performansı üzerine etkileri
The effects of ischemic preconditioning on isokinetic strength performance in physically active men
  1. Tez No: 736258
  2. Yazar: SERHAT EKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ERDEM CİĞERCİ, DOÇ. DR. VELİ VOLKAN GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı iskemik önkoşullamanın, fiziksel olarak aktif olan erkek bireylerde bazı izokinetik kuvvet parametreleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmaya fiziksel olarak aktif olan 16 erkek (yaş 27,1 ± 1,9 yıl; boy 176,8 ± 6,8 cm; VA 77,7 ± 6,0 kg; BKİ 24,9 ± 1,4 kg/m2; BMH 1946,9 ± 160,4 kcal; vücut yağ oranı % 14,4 ± 3,6; dominant bacak kas 10,9 ± 0,8 kg; dominant bacak yağ 1,8 ± 0,4 kg) gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar rastgele olarak İsÖ (8) ve sham (8) olarak iki gruba ayrılmıştır. Öncelikle tüm katılımcılara müdahalesiz olarak izokinetik dinamometrede 1. gün öntest kontrol grubu olarak uygulama yapılmıştır. 3. ve 7. gün ölçümlerinde ise İsÖ (220mmHg) / sham (20 mmHg) grubu çaprazlama yapılarak dominant bacaklarına pnömatik manşon ile 5 dk iskemi ve 5 dk reperfüzyon döngüsü 3 kez tekrarlanmıştır. 1. gün uygulanmış olan 60°/sn, 120°/sn ve 240°/sn izokinetik kuvvet testi bu kez iskemi müdahalesinden sonra uygulanmıştır. Verilerin analizinde, iskemik ön koşullama uygulamasının izokinetik performans üzerine etkisini araştırmak için tekrarlan ölçümlerin iki ayrı zaman noktasındaki iki farklı müdahaledeki sonuçların değerlendirilmesinde zaman etkileşimi test etmek için tekrarlı ölçümlerde tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ölçümlerde elde edilen sonuçların kategorik değişimlerinin gruplar arasında değerlendirilmesi amacıyla ana etkiyi karşılaştırmak için Bonferroni testi kullanılmıştır. Tüm hesaplamalarda anlamlılık düzeyi 0,05 olarak belirlenmiştir. Bağımsız değişkenler için etki büyüklükleri kısmi eta-kare (partial η2). 01 düşük etki gücü, .06 ortalama etki gücü, .14 ve üstü büyük etki gücü olarak göz önünde bulundurulmuştur. Analiz sonuçlarına göre, ölçümü yapılmış olan zirve tork (Nm), zirve torka ulaşma zamanı (MSec), toplam iş (J), iş yorgunluğu (%) ve ortalama güç (W) parametrelerinin 60, 120 ve 240°/sn ekstansiyon ve fleksiyonlarında istatistiksel olarak anlamlı farklılık nadir olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of ischemic preconditioning on some isokinetic strength parameters in physically active male subjects. 16 physically active males (age: 27.1 ± 1.9 yr; height: 176.8 ± 6.8 cm; weight: 77.7 ± 6.0 kg; BMI: 24.9 ± 1.4 kg/m2; BMR: 1946.9 ± 160.4 kcal; body fat percentage: 14.4 ± 3.6 %; dominant leg muscle: 10.9 ± 0.8 kg; dominant leg fat: 1.8 ± 0.4 kg) participated in the study voluntarily. Participants were randomly divided into two groups as IPC (8) and Sham (8). First of all, on the first day, all the participants practiced on the isokinetic dynamometer as a pre-test control group without any intervention. In the third and seventh day measurements, the pneumatic cuff was applied to the dominant legs of participants for 5 min of ischemia and 5 min of reperfusion cycles were repeated 3 times by crossing the IPC (220mmHg) / Sham (20 mmHg) groups. 60°/sec, 120°/sec and 240°/sec isokinetic strength tests, which were applied on the first day, were applied after the ischemia intervention again. In the analysis of the data, one-way analysis of variance was used in repeated measures to test the time interaction in the evaluation of the results of two different interventions at two different time points to investigate the effect of ischemic preconditioning on isokinetic performance. Bonferroni test was used to compare the main effect in order to evaluate the categorical changes of the results between the groups. The significance level was determined as 0,05. Effect sizes for independent variables were accepted as partial eta-square (partial η2) .01 low impact power, .06 average impact power, .14 and above high impact power. According to the results, statistically significant differences were rarely observed in the 60, 120 and 240°/sec extension and flexion of peak torque (Nm), time to peak torque (MSec), total work (J), work fatigue (%) and average power (W) parameters.