Kozmetik şampuan formülasyonu geliştirilmesi, karakterizasyonu ve piyasa preparatları ile karşılaştırılması
The development of cosmetic shampoo formulation, its characterization, and comparison with preparations on the market
- Tez No: 736272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM YENİLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, piyasada bulunan iki farklı şampuan formülasyonu ile geliştirmiş olduğumuz şampuan formülasyonlarının fizikokimyasal özellikler ve kalite açısından karşılaştırılması ve değerlendirilmesinin yapılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda geliştirilen formülasyonlar ile piyasadan temin edilen ürünlerin karakterizasyon ve üç aylık kararlılık çalışmaları yapılmıştır. Geliştirmiş olduğumuz iki şampuan formülasyonu da kantaron yağı ve lavanta hidrolatı içermektedir. Saçlı deri sağlığını koruma ve temizlik geliştirilen formülasyonların ana hedefidir. Kantaron yağı ve lavanta hidrolatı saçlı deri bakımında kullanılan ürünlerdir. Çalışmanın sonucunda geliştirmiş olduğumuz doğal bileşenler içeren bitkisel şampuan formülasyonlarının saç ve saçlı deri sağlığı açısından ve temizleme kapasitesi açısından yıllardır piyasada bulunan şampuan formülasyonları ile benzer özellikleri gösterdiği tespit edilmiştir. Ek olarak doğal maddelerin olması saç bakımına da katkı sağlama potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Formülasyonların 3 aylık kararlılık testi sonucunda görünüş, pH, temizlik eylemi deneyi, kir dağılımı ve katı içeriğin yüzde ağırlığında anlamlı fark (p>0.05) gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to compare and evaluate the shampoo formulations we have developed with two different shampoo formulations available in the market in terms of physicochemical properties and quality. Characterization and three-month stability studies of the formulations developed for this purpose and the products supplied from the market were carried out. The two shampoo formulations we have developed contain St. John's Wort oil and lavender hydrolate. Maintaining the health of the scalp and cleaning is the main target of the formulations developed. Centaury oil and lavender hydrolate are products used in scalp care. As a result of the study, it has been determined that herbal shampoo formulations containing natural ingredients that we have developed show similar properties with shampoo formulations that have been on the market for years in terms of hair and scalp health and cleaning capacity. In addition, the presence of natural substances shows that it has the potential to contribute to hair care. As a result of the 3-month stability test of the formulations, no significant difference (p>0.05) was observed in appearance, pH, cleaning action test, soil distribution and percent weight of solid content.