Özefagogastroskopi yapılan hastalarda helikobakter pylori ve intestinal metaplazi varlığı ile serum biyobelirteçleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between the presence of helicobacter pylori and intestinal metaplasia and serum biomarkers on patients applied esophagogastroscopy
  1. Tez No: 736274
  2. Yazar: MUHAMMET BAĞBUR NACAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN TOPUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Prekanseröz bir durum olan intestinal metaplazinin en sık nedeni Helicobacter Pylori (Hp) enfeksiyonudur. Bu çalışmanın amacı, intestinal metaplazi açısından riskli bireylerin erken tanınmasını sağlayabilecek ucuz, kolay ulaşılabilir serum biyomarkerlarının araştırılmasıdır. Metod: Dispeptik şikayetler ile gelen ve özefagogastroskopi yapılan 178 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar demografik özellikleri, H.pylori varlığı, intestinal metaplazi varlığı, polip varlığı, akut gastrit varlığı, kronik gastrit varlığı ve adenokanser varlığı yönünden incelendi. Hastaların toplam lökosit sayısı, nötrofil sayısı ve yüzdesi, lenfosit sayısı ve yüzdesi, monosit sayısı ve yüzdesi, eosinofil sayısı ve yüzdesi, bazofil sayısı ve yüzdesi, immatür granülosit sayısı ve yüzdesi, nötrofil/lenfosit oranı ve lenfosit/monosit oranı kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan vakaların 87 (%48,9) 'si kadın, 91 (%51,1) 'i erkekti. 82 hastada H.pylori pozitifti. 47 (%26,4) hastamızda akut gastrit mevcut olup, kronik gastrit ise 136 (%76,4) hastada bulunmaktaydı. Adenokanser tanısı almış hasta sayısı 14 (%7,9) olarak belirlenmiştir. Çalışmamızda 24(%13,5) hastada intestinal metaplazi varlığı gözlendi. İntestinal metaplazi varlığında hemogram parametrelerinden sadece nötrofil sayısında anlamlı düzeyde yükselik gözlendi (p=0,033). Nötrofil/ lenfosit oranı, intestinal metaplazi varlığında anlamlı derecede yüksek gözlendi (p=0,028). İntestinal metaplazi ile immatür granülosit sayısı ve delta nötrofil indeksi arasında istatiksel anlamda farklılık saptanmadı. Adenokanser varlığında immatür granülosit sayısı ve delta nötrofil indeksi istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek gözlendi (p=0,001). Adenokanser varlığında, nötrofil/lenfosit oranı anlamlı derecede yüksek (p=0,008), lenfosit/monosit oranı anlamlı derecede düşük (p=0,002) gözlendi. Sonuç: Gastrik adenokanser varlığında İG sayısı ve DNI anlamlı derecede yüksek gözlenmiştir. İntestinal metaplazi varlığında ise NLO anlamlı derecede yüksek gözlenmiştir. İntestinal metaplazi gibi prekanseröz lezyonların erken tanısında kullanılabilecek farklı belirteçlerin ve hesaplamaların değerlendirileceği çalışmalar artırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: The most common cause of intestinal metaplasia, a precancerous condition, is Helicobacter Pylori infection. The aim of this study is to search for inexpensive, easily accessible serum biomarkers that can provide early identification of individuals at risk for intestinal metaplasia. Method: 178 patients who came with dyspeptic complaints and applied esophagogastroscopy were included in the study. The patients were examined in terms of their demographic characteristics, presence of H.pylori, presence of intestinal metaplasia, presence of polyps, presence of acute gastritis, presence of chronic gastritis and presence of adenocancer. Total leukocyte count, neutrophil count and percentage, lymphocyte count and percentage, monocytes count and percentage, eosinophil count and percentage, basophil count and percentage, immature granulocyte count and percentage, neutrophil/lymphocyte ratio and lymphocyte monocyte ratio of the patients were recorded. Results: Of the cases included in the study, 87 (48.9%) were female and 91 (51.1%) were male. H.pylori was positive in 82 patients. Acute gastritis was present in 47 (26.4%) patients, and chronic gastritis was present in 136 (76.4%) patients. The number of patients diagnosed with adenocarcinoma was determined as 14 (7.9%). In our study, the presence of intestinal metaplasia was observed in 24 (13.5%) patients. In the presence of intestinal metaplasia, only neutrophil count among hemogram parameters was significantly observed heigh (p=0.033). Neutrophil/lymphocyte ratio was significantly higher in the presence of intestinal metaplasia (p=0.028). A statistically significant difference wasn't determined between intestinal metaplasia and immature granulocyte count and delta neutrophil index. In the presence of adenocancer, immature granulocyte count and delta neutrophil index were observed statistically significantly high (p=0.001). In the presence of adenocancer, the neutrophil/lymphocyte ratio was observed significantly high (p=0.008) and the lymphocyte/monocyte ratio was observed significantly low (p=0.002). Conclusion: In the presence of gastric adenocancer the number of IG and DNI were observed significantly high. In the presence of intestinal metaplasia, NLO was observed significantly high. Studies that will evaluate different markers and calculations that can be used in the early diagnosis of precancerous lesions such as intestinal metaplasia should be increased.