Laparoskopik sleeve gastrektomi ameliyatında stapler hattı güçlendirme tekniklerinin postoperatif erken dönem sonuçları ve gastrointestinal semptomlar üzerine etkisi
The effect of staple line reinforcement techniques in laparoscopic sleeve gastrectomy on the postoperative early results and gastrointestinal symptoms
  1. Tez No: 633995
  2. Yazar: YUNUS YAPALAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN YARDIMCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Morbid obezite nedeniyle laparoskopik sleeve gastrektomi (LSG) uygulanan hastalarda stapler hattı güçlendirme yöntemlerinin postoperatif erken dönem komplikasyonlar ve gastrointestinal semptomlar üzerine olan etkilerini ve ilişkilerini prospektif randomize olarak karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bezmialem Vakıf Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı'nda Haziran 2019 – Şubat 2020 tarihleri arasında obezite nedeniyle LSG ameliyatı endikasyonu alan 90 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çalışma için Bezmialem Vakıf Üniversitesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu'ndan onay alındı. Stapler hattı destekleme (SHD) tekniklerinden fibrin doku yapıştırıcısı (Tisseel® fibrin sealant) kullanılan (Grup – 1), omentopeksi yapılan (Grup – 2) ve stapler hattı güçlendirmesi yapılmayan grup (Grup – 3) olarak 3 grup (n=30) belirlendi ve hastalar www.random.org kullanılarak randomize edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, komorbid hastalıkları, kullandıkları antikoagülan ilaçlar, beden kitle indeksi, preoperatif tüm batın ultrason ve özofagogastroskopi bulguları kaydedildi. Postoperatif komplikasyonlardan kanamanın karşılaştırılması için hastaların tümünden preoperatif, postoperatif 6.saat ve 24.saat kan alınarak hemoglobin değerleri ve postoperatif 1. 2. ve 3. gün dren debi miktarları ölçülerek kaydedildi. Postoperatif kaçak için tüm hastalara postoperatif 2.gün mide-duodenum pasaj grafisi yapıldı. Tüm hastalara postoperatif 1. hafta ve 1. ayda gastrointestinal semptom derecelendirme ölçeği (GSRS) yapılarak gastrointestinal semptomları (karın ağrısı, hazımsızlık, gastroözofagial reflü, kabızlık ve diyare) değerlendirilerek kaydedildi. Bulgular: Hastaların 17'si (%18,9) erkek, 73'ü (%81,1) kadın, yaş ortalaması 35,3±11,6, ortalama VKİ 45,3±7,7 kg/m2 idi. Hastaların 57'sinde (%63,3) obezite ile ilişkili yandaş hastalıklar (n=46'sında (%51,1) tip 2 diyabet, n=21'inde (%23,3) hipertansiyon, n=10'unda (%11,1) hiperlipidemi, n=10'unda (%11,1) obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS) ve n=7'sinde (%7,8) antikoagülan ilaç kullanımı) mevcut idi. Grupların demografik verileri ve yandaş hastalıkları karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir fark çıkmadı ve grupların homojen dağıldığı tespit edildi. Mortalite izlenmedi. Grupların ameliyat süreleri; grup 1 için 83,6±17,7 dk, grup 2 için 85,4±16,2 dk. ve grup 3 için 70,7±11,9 dk. olarak kaydedildi. Ameliyat süreleri karşılaştırıldığında grup 3 diğer gruplara göre (grup 1 için (p=0,005), grup 2 için (p=0,001)) istatistiksel olarak anlamlı olacak şekilde daha kısa bulundu. Ortalama hastane yatış süresi 3,2±0,5 gün idi. Tüm hastalardan postoperatif 6. saat (p=0,582) ve 24.saat (p=261) alınan hemoglobin değerleri ve postoperatif 1. gün (p=0,193), 2.gün (p=0,233) ve 3.gün (p=0,363) dren debi miktarları gruplar arası karşılaştırıldığında istatistiksel anlamlı fark izlenmedi. Grup 3'te postoperatif 2 hastada (%2,2) kanama gelişti. Hiçbir hastada kaçak izlenmedi. GSRS anketi sonuçlarına göre grup 3'te 1.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study we aimed to compare the effects and relationships of staple line reinforcement methods on postoperative early complications and gastrointestinal symptoms prospectively in patients undergoing laparoscopic sleeve gastrectomy (LSG) due to morbid obesity. Materials and Methods: Our study included morbidly obese 90 patients undergoing LSG between June 2019 and February 2020 in Bezmialem Vakıf University Faculty of Medicine, Department of General Surgery. Approval was obtained from Bezmialem Vakıf University Clinical Research Ethics Committee for the study. According to the staple line reinforcement (SLR) techniques, 3 groups were determined as group - 1: using fibrin sealant (Tisseel®), group - 2:omentopexy and group - 3: no SLR and each group has 30 patiens and these groups were randomized by using www.random.org. Demographic findings such as age, gender, comorbid diseases, anticoagulant drugs used, body mass index, preoperative ultrasound and esophagoscopy findings were recorded. For detecting bleeding as a postoperative complication complete blood count was obtained and recorded from all patients preoperatively, postoperatively at sixth and 24th hours along with daily drainage flow rate three days consecutively. On the second day postoperative all patients underwent gastroduodenal passage swallow study to check if there is a leakage. Gastrointestinal symptoms (abdominal pain, indigestion, gastroesophagial reflux, constipation and diarrhea) were assessed by performing gastrointestinal symptom rating scale (GSRS) in all patients at following first week and 1st month. Results: 17 (18.9%) of patients were male and 73 (81.1%) of them were female, with a mean age of 35,3±11,6 years and mean BMI of 45,3±7,7 kg/m2. We detected concomitant diseases associated with obesity in 57 (63.3%) of patients (type 2 diabetes in n = 46 (51.1%), hypertension in n = 21 (23.3%), hyperlipidemia was found in n = 10 (11.1%), obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) in n = 10 (11.1%) and anticoagulant medication in n = 7 (7.8%)) respectively. When the demograpic data of the groups and their comorbidities were compared, no statistically significant difference was found and it was determined that the groups were homogeneously distributed. Mortality was not observed in any group. Operation time of the groups; 83.6 ± 17.7 minutes for group 1, 85.4 ± 16.2 minutes for group 2. and 70.7 ± 11.9 min for group 3. recorded as. When the operation times were compared, group 3 was found to be statistically significantly shorter than the other groups (for group 1 (p = 0.005), group 2 (p = 0.001)). Mean hospital stay was 3.2 ± 0.5 days. All patients gave blood sample at 6th hour (mean Hgb:12.95±2,95 g/dL, p=0.582) and 24th hour (mean Hgb:12.04±2,45 g/dL p=0,261) after surgery for hemoglobin value, there was no statistically significant difference between groups. When postoperative 1st day (p = 0,193), 2nd day (p = 0,233) and 3rd day (p = 0,363) drain flow rates were compared between the groups, no statistically significant difference was observed. In group 3, 2 (2.2%) patients had bleeding. No leakage was observed in any patient.