İlaç üretim tesisinde çalışan kişilerde sağlık okuryazarlığı ve yaratıcılık ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between health literacy and creativity in people working in a pharmaceutical production facility
- Tez No: 736303
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİM İŞSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde önemi giderek artan sağlık okuryazarlığı (SOY) kavramı; kişiye tıbbi bilgi sunulduğunda, kişinin bu bilgiyi kavrayabilmesi ve buna uygun davranabilmesi olarak ifade edilebilir. Bu çalışmada, hizmet sektörünün talep ve işlem hacmi açısından her geçen gün gelişmekte olan ilaç üretimi çalışanlarında sağlık okuryazarlığı ve yaratıcılık ilişkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışmamızda, kadınların sağlık okuryazarlığı ortanca değerlerinin, erkek katılımcıların ortanca değerlerinden daha yüksek olduğu ve aradaki farkın istatistiksel açıdan anlamlı olduğu görülmüştür (p=0,01). Yaş dağılımına göre sağlık okuryazarlığı incelendiğinde, farklı yaş grubundaki katılımcıların SOY düzeylerinin farklı olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmüştür (p=0.04). Çalışmada SOY düzeyi puanlarının eğitim seviyesi arttıkça orantılı olarak artığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The term“healthy literacy”with its increasing importance in current times may shortly be described as the ability of comprehension, and interpreting and appropriately behaving of the individual after being introduced with medical information. The aim of the present study was to measure its effect on the health literacy and creativity of the workers of drug manufacturing for the recently developing demand, and trading volume of the service sector. In our study, it was observed that the median health literacy of women was higher than the median values of male participants, and the difference was statistically significant (p=0.01). When health literacy was examined according to age distribution, it was seen that the health literacy levels of the participants in different age groups were different and this difference was statistically significant (p=0.04). In the study, it was observed that the SOY level scores increased proportionally as the education level increased.