ABİDE-2016 matematik testinin farklı kayıp veri teknikleri ile incelenmesi
Investigation of ABİDE-2016 mathematics test with different missing value techniques
  1. Tez No: 736308
  2. Yazar: ABDURRAHMAN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AKBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada ABİDE-2016 sınavının 8. sınıf öğrencilerine uygulanan Matematik Testi A kitapçığının, iki kategorili çoktan seçmeli dokuz maddesinin psikometrik özelliklerinin kestiriminde, farklı kayıp veri yöntemlerine göre uygun olan kayıp veri yönteminin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Veri analizleri yanıtlayıcılar tarafından cevaplanan 1-0 şeklindeki iki kategorili veri seti üzerinden 4 farklı kayıp veri yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Yapılan bu analizler Klasik Test Kuramına dayalı çalışmalardır. Kayıp veri yöntemi olarak Liste Bazında Silme, Hot-Deck Atama, Stokastik Regresyonla Atma ve Çoklu Değer Atama yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda eldeki bulgular, iki kategorili puanlanan maddelerden oluşan veri setleri için seçkisiz olmayan kayıp veriler için uygun kayıp veri tekniklerinin kullanılmasının gerekliliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the missing value method according to different missing value methods in estimating the psychometric properties of the dichotomous multiple-choice 9 items of the Mathematics Test A booklet applied to the 8th grade students of the ABIDE-2016 exam. Value analyzes were carried out using 4 different missing value methods on a dichotomous data set, 1-0, answered by the respondents. These analyzes are based on Classical Test Theory. Listwise Deletion, Hot-Deck Imputation, Stochastic Regression Imputation and Multiple Imputation methods were used as missing value methods. As a result of the analysis, the findings show the necessity of using appropriate missing value techniques for not missing at random value for data sets consisting of items scored in two categories.