Öğrencilerin geometri ve cebir sorularına verdikleri cevapların birliktelik kuralı ile incelenmesi
Reviewing students' answers to geometry and algebra questions using association rule
  1. Tez No: 809315
  2. Yazar: ÖZGE ÖRDEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECLA TURANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, veri madenciliğinden yararlanarak geometri ve cebir arasındaki birliktelik kurallarının çıkarılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda 2016 yılında gerçekleştirilen Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi (ABİDE) sınavına ait matematik alt testinde yer alan geometri ve cebir öğrenme alanları kapsamında sorulmuş soruların öğrenci cevapları, araştırmada veri olarak kullanılmıştır. Veriler 2016 yılında ABİDE sınavına katılarak matematik alt testini cevaplayan 3892 öğrenci verisinden oluşmaktadır. Çalışma, öğrencilerin cevaplarını içeren veri setinin veri madenciliği yöntemlerinden birliktelik kurallarına göre analizi ile sürdürülmüştür. Analizler WEKA programı kullanılarak ve program içerisinde yer alan ve yaygın olarak kullanılan Apriori algoritması ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda, geometri öğrenme alanına ait soruların cevap örüntüleri arasında, cebir öğrenme alanına ait soruların cevap örüntüleri arasında ve geometri ve cebir öğrenme alanlarına ait soruların cevap örüntüleri arasında çeşitli birliktelik kuralları elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study was to reveal the rules of association between geometry and algebra by means of data mining. For this purpose, students' answers to the questions asked in the geometry and algebra learning sections of the mathematics sub-test of the Academic Skills Monitoring and Assessment (ABİDE) test taken in 2016 were used as data. The data of 3892 students who took the ABİDE test and answered the math sub-test in 2016 were used in the study. The study was conducted by analyzing the data set containing the answers of the students using the rules of association, which is one of the data mining methods. The WEKA software and its widely-used algorithm“Apriori”were used to carry out the analyses. The study revealed various rules of association among the answer patterns of the geometry learning questions, the answer patterns of the algebra learning questions and the answer patterns of the geometry and algebra learning questions.