Polimer içeren üç farklı CAD/CAM materiyalin rezin simana bağlantısına, farklı konsantrasyonlardaki hidroflorik asit ve yüzey işlemlerinin etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of hydrofluoric acid in different concentrations and surface treatments on SHEAR bond strength of three different ceramic/ GLASS polymer CAD/CAM blocks to resin cement
- Tez No: 736352
- Danışmanlar: PROF. DR. ULVİYE ŞEBNEM BÜYÜKKAPLAN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, polimer içeren üç farklı CAD/CAM materyalin rezin simana bağlantısına, uygulanan farklı yüzey pürüzlendirme işlemlerinin etkisini incelemektir. Yöntem: Çalışmada polimer içeren üç farklı CAD/CAM materyalinden; Grandio blok (VOCO, GmbH Cuxhaven, Germany), Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Cuxhaven, Germany) ve Cerasmart (GC, Tokyo, Japan) hassas kesim cihazı kullanılarak 2 mm kalınlığında örnekler (N=180) elde edildi. Hazırlanan örnekler uygulanan yüzey işlemlerine göre kontrol grubu da dahil olmak üzere altı alt gruba (n=10) ayrıldı. Örneklerin, simana bağlantısının değerlendirileceği yüzeyine Cojet, 2W Er,Cr:YSGG lazer, %9,5'luk hidroflorik asit, %6'lık hidroflorik asit ve %3'lük hidroflorik asit uygulandı. Uygulanan yüzey işlemlerinden sonra her gruptan rastgele seçilen 2 örnek SEM ve AFM analizine tabi tutuldu. Ardından tüm örneklerin işlem görmüş yüzeylerine dual-cure self adeziv rezin siman RelyX U200 (3M ESPE, St. Paul, USA) uygulandı. Rezin simanın bağlanma dayanımı örnek yüzeylerine dik bir kuvvet gelecek şekilde kuvvet hızı 0.5 mm/dak olan bir mikro gerilim cihazı, Esetron Mekatronik (Ankara, Turkey), ile test edildi. Elde edilen verilerin normal dağılıma uyum göstermesi sebebiyle gruplar arası karşılaştırmalarda parametrik yöntemlerden“Bağımsız t testi”ve“Tek Yönlü ANOVA”testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of the study is to examine the effect of different surface treatments on the shear bond strength of three different polymer-containing CAD/CAM materials to the resin cement. Method: Samples of 2 mm thickness (N=180) were obtained using a precision cutting device from Grandio block (VOCO, GmbH Cuxhaven, Germany), Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Cuxhaven, Germany) and Cerasmart (GC, Tokyo, Japan) which are ceramic/ glass blocks. The prepared samples were divided into six subgroups (n=10), including the control group, according to the applied surface treatments. Cojet, 2W Er,Cr:YSGG laser, 9.5% hydrofluoric acid, 6% hydrofluoric acid and 3% hydrofluoric acid were applied to the surface of the specimens where cement shear bond strength was to be evaluated. After the applied surface treatments, 2 randomly selected sample from each group was subjected to SEM and AFM analysis. Then, dual-cure self-adhesive resin cement RelyX U200 (3M ESPE, St. Paul, USA) was applied to the treated surfaces of all samples. The bond strength of the resin cement was tested with a microtension device, Esetron Mechatronics (Ankara, Turkey), with a force speed of 0.5 mm/min, with a force perpendicular to the sample surfaces. Due to the normal distribution of the obtained data, the“Independent t-test”and“One-Way ANOVA”test, which are parametric methods, were used for comparisons between groups.