Cinsel dokunulmazlığa ve malvarlığına karşı suç işlemiş ceza infaz kurumunda bulunan erkek hükümlülerin aleksitimi, empati ve çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeylerinin incelenmesi
Examination of alexithymia, empathy and childhood traumatic experience levels of male convicts in the penal institution with crimes against sexual inviolability and property
  1. Tez No: 736351
  2. Yazar: AYŞEGÜL EREL ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ITIR TARI CÖMERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Psikoloji, Public Administration, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Suç davranışı ve çocukluk çağı travmaları alanyazında ilgi çeken konulardan olmuştur. Çocukluk döneminde yaşanan olumsuz durumlar çocuğu birçok yönüyle etkilemektedir. Travmatik geçmişi olan kişilerin yetişkinlikte suç işlemeye yatkın olabileceği, empati eksikliğinin suç işleme üzerinde kolaylaştırıcı bir etkiye sahip olduğu düşüncesi birçok araştırmaya konu olmuşken suçlularla ilgili aleksitimi üzerine ve suç tiplerine göre suçluların aleksitimi düzeylerini doğrudan inceleyen sınırlı sayıda araştırma bulunmaktadır. Bu nedenle, araştırmanın temel amacı cinsel dokunulmazlığa ve malvarlığına karşı suçlar sebebiyle ceza infaz kurumunda bulunan erkek hükümlülerin aleksitimi, empati ve çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. Ayrıca hükümlülerin bazı sosyo-demografik değişkenler açısından aleksitimi, empati ve çocukluk çağı travmatik yaşantı düzeylerinin farklılaşıp farklılaşmadığının incelenmesi araştırmanın diğer amaçlarındandır. Son olarak hükümlülerin çocukluk çağı travmalarının aleksitimi ve empati puanlarının etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Bu amaçlar doğrultusunda, 18-71 yaş aralığında 156 cinsel dokunulmazlığa, 161 malvarlığına karşı suçlardan hükümlü olan toplam 317 erkek hükümlü gönüllü olarak katılmıştır. Elde edilen veri, katılımcıların kişisel bilgi formu, A Aleksitimi Ölçeği, Temel Empati Ölçeği ve Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği'nden aldıkları puan üzerinden değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında gruplar arası farkların hesaplanması amacıyla ANOVA, Kruskal Wallis-H testi ve Bağımsız Örneklem t-Testi kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkilerde Pearson Korelasyon Analizi ve Çoklu Doğrusal Regresyon Analizi ile incelenmiştir. Araştırmada cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar sebebiyle cezaevinde bulunan hükümlülerin cinsel istismar ve aleksitimi puan ortalamalarının malvarlığına karşı suçlar sebebiyle cezaevinde bulunan hükümlülerden daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Yani cinsel suçlardan hükümlüler malvarlığına karşı suçlardan hükümlülerden daha çok cinsel istismar durumu ve aleksitimik özellikler bildirmiştir. Çalışmada çocukluk çağı travma, aleksitimi ve empati puanlarının bazı sosyo-demografik değişkenler açısından farklılaştığı gözlemlenmiştir. Hükümlülerin aleksitimi ve empati puanları ile çocukluk çağı travmaları arasında anlamlı bir ilişki olduğu, fiziksel ve duygusal ihmalin aleksitimi puanlarını; duygusal ihmalin empati puanlarını yordadığı saptanmıştır. Elde edilen bulgular ilgili alanyazın ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Criminal behavior and childhood traumas have been subjects of interest in the literature. Negative situations in childhood affect the child in many ways. While the idea that people with a traumatic past may be prone to commit crimes in adulthood and that the lack of empathy has a facilitating effect on delinquency has been the subject of many studies, there are limited studies on criminal alexithymia and directly examining the alexithymia levels of criminals according to crime types. For this reason, the main purpose of the study is to examine whether the alexithymia, empathy and childhood traumatic experience levels of male convicts in the penitentiary institution differ due to crimes against sexual inviolability and property, which are two types of crimes with different dynamics. In addition, examining whether the convicts' alexithymia, empathy and childhood traumatic experience levels differ in terms of some socio-demographic variables is another aim of the research. Finally, it was investigated whether the childhood traumas of the convicts affected their alexithymia and empathy scores. In line with these purposes, a total of 317 male convicts, 156 of whom were convicted of crimes against sexual immunity and 161 of crimes against property between the ages of 18-71, participated voluntarily. The data obtained were evaluated based on the scores obtained from the participants' personal information form, A Alexithymia Scale, Basic Empathy Scale and Childhood Spiritual Trauma Scale. Within the scope of the research, ANOVA, Kruskal Wallis H test and Independent Sample t-Test were used to calculate the differences between the groups. Scale Pearson Correlation Analysis and Multiple Linear Regression Analysis were used to analyze the relationships between the scores. In the research, it was observed that the mean scores of sexual abuse and alexithymia of the convicts in prison due to crimes against sexual immunity were higher than those of the convicts in prison due to crimes against property. In other words, convicts of sexual crimes reported more sexual abuse and alexithymic characteristics than criminals against property. In the study, it was observed that childhood trauma, alexithymia and empathy scores differed in terms of some socio-demographic variables. It was determined that there was a significant correlation between the alexithymia and empathy scores of the convicts and their childhood traumas, physical and emotional neglect found to predict alexithymia scores; emotional neglect was found to predict empathy scores. The findings were discussed in the light of the relevant literatüre.