Satın alınan konuta duyulan memnuniyete etki eden faktörler ve gelirin düzenleyici rolü: Adıyaman il merkezinde bir uygulama
Factors affecting satisfaction with the housing purchased and the regulatory role of income: An application in Adıyaman city center
- Tez No: 736362
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP DURMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmanın amacı; Adıyaman ilinde yaşayanların konut satın almalarını etkileyen faktörlerin satın aldıkları konuttan duydukları memnuniyete yönelik düşüncelerini ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Çalışma kapsamında konut satın almayı etkileyen faktörler ve satın alınan konuttan duyulan memnuniyet arasındaki ilişkide kişilerin gelir düzeyinin bu ilişkide düzenleyicilik rolünün bulunup bulunmadığının ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Özellikle konut satın alan kişilerin memnuniyet düzeyleri kişilerin yaşamış topulumun kültüründen etkilenmektedir. Diğer taraftan satın alınan konuttan duyulan memnuyite yönelik kişilerin tutumlarının Türk kültüründe Batı kültüründen farklı olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda Türk kültürüne uygun olarak bireylerin satın aldıkları konuttan duydukları memnuniyeti ölçmek için yeni bir ölçek geliştirilmiştir. Bu doğrultuda ilk olarak orijinal bir ölçeğin geliştirilmesi amacıyla temel kaynaklardan ve literatürde yer alan ölçek geliştirme çalışmalarından faydalanılarak; madde havuzunun oluşturulması, ölçeğin yapılandırılması ve ölçeğin değerlendirilmesinden oluşan üç aşamalı bir yöntem kullanılmıştır. Oluşturulan madde havuzu uzman görüşüne başvurulurak içerik geçerliliği sağlanmıştır. Daha sonra 119 kişiye pilot uygulama yapılmış ve temel uygulamaya geçilmesine karar verilmiştir. Adıyaman ilinde yaşayan ve konut sahibi 450 kişi ile yapılan anket formu yöntemiyle veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler istatistik yöntemlerle analiz edilmiştir. Çalışma kapsamında kullanılan ölçeğin geçerliliği ve güvenilirliği sağlanmıştır. Bir sonraki aşamada, araştırma modeline uygun olarak geliştirilen 8 hipotez test edilmiştir. Hipotezlerin test edilmesinde Hayes Process Macro programından faydalanmıştır. İlgili programda model 4 yani düzenleyici etki analizine başvurulmuştur. Yapılan analizler sonucunda 5 hipotez desteklenmiştir. Bu çalışmada 52 maddeden oluşan“satın alınan konuttan duyulan memnuniyet ölçeği”ölçek geliştirme ve geliştirilen ölçeğin sahada uygulanmasını kapsayan iki aşamadan oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study; The aim of this study is to reveal the thoughts of the factors affecting the housing purchase of the people living in Adıyaman on their satisfaction with they bouguht the house. Within the scope of the study, it is aimed to reveal whether the income level of the people has a moderated role in the relationship between the factors affecting the purchase of a house and the satisfaction with the purchased house. In particular, the satisfaction levels of people who buy houses are affected by the culture of the society in which they lived. On the other hand, it is thought that the attitudes of people towards satisfaction with the purchased house are different in Turkish culture from Western culture. In this direction, a new scale has been developed to measure the satisfaction of individuals with the house they bought in accordance with Turkish culture. In this direction, first of all, in order to develop an original scale, by making use of the basic resources and the scale development studies in the literature; A three-stage method consisting of creating an item pool, structuring the scale and evaluating the scale was used. The content validity was ensured by consulting the expert opinion of the created item pool. Afterwards, a pilot application was made to 119 people and it was decided to start the basic implementation. Data were collected by the survey form method, which was conducted with 450 people living in Adıyaman and owning houses. The obtained data were analyzed with statistical methods. The validity and reliability of the scale used in the study were ensured. In the next stage, 8 hypotheses developed in accordance with the research model were tested. Hayes Process Macro program was used to test the hypotheses. Model 4, that is,moderated impact analysis, was used in the related program. As a result of the analysis, 5 items were supported. In this study, the“satisfaction scale with the purchased house”consisting of 52 items consisted of two stages, including scale development and the application of the developed scale in the field.