Soğuk Savaş sonrası Almanya'daki Türk karşıtlığı bağlamında yükselen milliyetçilik
Rising nationalism in the context of anti-Turk in post-Cold War Germany
  1. Tez No: 736361
  2. Yazar: ÇAĞLA VURUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ASKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Göç yüzyıllardır süregelen bir olgu olarak toplumsal yaşamı, ayrıca toplumlar arası ilişkileri yakından etkilemiş, menşe ülke ve iltica edilen ülkelerdeki çeşitli ideolojileri tetiklemiştir. Günümüzde Türkiye ve Türklerle ilgili göç hareketleri ve toplumsal etkilerinin incelenmesi bakımında Almanya, kayda değer örnek teşkil etmektedir. Bu örnekte, göç karşıtı tepkiler aşırı sağcılık, terörizm ve aşırı milliyetçi duyguların yükselişi şeklinde karşımıza çıkarken, Türk karşıtlığı ve İslamofobik tutum ve davranışların artması gözlemlenmektedir. Yoğunlaşan göç akımı, yabancılara yapılan saldırılar ve ülkedeki durum Almanya'yı bir dizi önlem almaya yöneltmiştir. Irkçılığın ve yabancı düşmanlığının ortadan kaldırılması Almanya için iç güvenlik meselesi haline gelirken, Almanya'da yaşayan Türklerin sosyal, kültürel ve kimliksel sorunlarının artması milliyetçi hareketlerin etkisi altında kalmıştır. Bu sorunları ele alan tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci Bölümde; göç, milliyetçilik ve İslamofobi kuramsal bir çerçevede açıklanmıştır. Her kavram kendi içerisinde alt başlıklar halinde düzenlenmiştir. Tezin teori ve kuramsal yaklaşımı açıklanmıştır. Göç, uluslararası çerçevede çalışmanın içeriği doğrultusunda incelenmiştir. Bu teoriler dışında terörizm ve medya arasındaki ilişki de açıklanmıştır. İkinci Bölümde; Almanya'da oluşan Türk varlığı ve Türk göçleri incelenmiştir. Türkler hem Türkiye topraklarına hem diğer ülkelere doğru göçler gerçekleştirmişlerdir. Tezin konusu açısından önemli olduğu için Almanya'ya yapılan işçi göçleri açıklanmıştır. Türklerin yaptığı göçler uluslararası antlaşmalarla güvence altına alınmıştır. Üçüncü Bölümde; Almanya'da yaşayan Türklere karşı neo-faşist saldırılar incelenmiştir. Soğuk Savaş sonrası Almanya'daki Türklerin durumları, Almanya'da artan yabancı düşmanlığı ve Almanya'da yaşayan Türklere yönelik yapılan ırkçılık, nefret ve şiddet eylemleri açıklanmıştır. Alman hükümeti artan yabancı düşmanlığı ve buna bağlı olarak yükselen şiddet eylemlerine karşı çeşitli önlemler almıştır. Yasal düzenlemeler yapılmıştır. Dördüncü Bölümde; Avrupa'nın göç ve göçmen politikası, Avrupa Birliğinin göç politikasını düzenleyen uluslararası antlaşmalar açıklanmaktadır. Türkiye'nin yurt dışında yaşayan soydaş politikaları açıklanmış, Alman-Türk İlişkilerinde vatandaşlık, yurttaşlar ve onların yaşadıkları sorunlar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
As a phenomenon that has been going on for centuries, migration has closely affected the social life and inter-communal relations, triggering various ideologies in the countries of origin and asylum. Today, in the fields that are affected by the movements and developments related to Turkey, they are the elements that constitute value evaluation. In this example, while anti-immigration reactions appear in the form of extreme right-wing, terrorism, and the rise of ultra-nationalist feelings, it is observed that anti-Turkish and Islamophobic attitudes and behaviors increase. The intensifying migration flow, attacks on foreigners, and the situation in the country led Germany to take a series of measures. While the elimination of racism and xenophobia became a matter of internal security for Germany, the increase in the social, cultural, and identity problems of Turks living in Germany remained under the influence of nationalist movements. The thesis, which deals with these problems, consists of four parts. In the First Chapter; immigration, nationalism, and Islamophobia are explained in a theoretical framework. Each concept is organized in sub-headings within itself. The theory and theoretical approach of the thesis are explained. Migration has been examined in line with the content of the study in the international framework. Apart from these theories, the relationship between terrorism and the media is also explained. In the Second Chapter; The Turkish presence in Germany and Turkish migrations were examined. Turks have migrated both to Turkey and other countries. Since it is important for the subject of the thesis, worker migrations to Germany are explained. The migrations of the Turks have been secured by international treaties. In the Third Chapter; Neo-fascist attacks against Turks living in Germany were examined. The situation of Turks in Germany after the Cold War, the increasing xenophobia in Germany, and the acts of racism, hatred, and violence against Turks living in Germany are explained. The German government has taken various measures against the increasing xenophobia and the resulting violence. Legal arrangements have been made. In the Fourth Chapter; Europe's immigration and immigration policy, and international treaties regulating the European Union's immigration policy are explained. Turkey's cognate policies living abroad are explained. Citizenship, citizens, and their problems in German-Turkish Relations are discussed.