Multipl skleroz tanılı hastalarda ön ve arka segment göz bulgularının optik koherens tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of anterior and posterior segment ocular findings in patients with multiple sclerosis by optical coherens tomography
  1. Tez No: 736373
  2. Yazar: MESUT SAVAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEREK TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Multipl skleroz (MS) tanılı hastalar ve sağlıklı kontrol grubu arasında, optik koherens tomografi (OCT) yardımıyla değerlendirilen ön ve arka segment bulgularının karşılaştırılması. Gereç ve Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi(YYÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda MS hastalığı nedeniyle takipli olan 72 MS hastası ve 75 sağlıklı kontrol YYÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde muayene edilerek çalışmaya dahil edildi. Hastalar ve sağlıklı kontrol grubunun yaş, cinsiyet, iletişim bilgileri, ön ve arka sement muayene sonuçları kayıt altına alındı. Hastaların ön ve arka segment bulguları spektral-domain optik koherens tomografi (SD-OCT) yardımıyla değerlendirildi. Genişletilmiş derinlikli OCT (EDI-OCT) ile alınan koroid görüntüleri ve ön segment OCT (AS-OCT) ile alınan iris görüntüleriyle, koroid vasküler indeks (CVI) ve iris stromal kalınlığı (İSK) hesaplandı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 34,89±8,29 olup, 51 (%70,8)'i kadın, 21 (%29,2)'i erkek idi.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the anterior and posterior segment findings of patients with multiple sclerosis (MS) through evaluation of optical coherence tomography (OCT) images and comparison with healthy volunteers. Materials and Methods: 72 patients who were followed up due to MS in Van Yüzüncü Yıl University(YYÜ) Faculty of Medicine, Department of Neurology and 75 healthy controls were examined in the Opthalmology Clinc of YYÜ Faculty of Medicine and included in the study. Personal informations such as age, gender and contact information as well as the results of anterior and posterior segment examination of the patients and control group were recorded. Anterior and posterior segment findings of the patients were evaluated by using spectral-domain optical coherence tomography (SD-OCT). Choroidal vascularity index (CVI) and iris stromal thickness (IST) were calculated from choroidal images obtained from expanded depth OCT (EDI-OCT) and iris images obtained from anterior segment OCT (AS-OCT), respectively. Results: The patients were consisted of 51 (70.8%) women and 21 (29.2%) men, with a mean age of 34.89±8.29.