Daviations from modern standard Turkish the language used on radio and television
Modern ölçümlü Türkçe'den sapmalar radyo ve televizyon dili
  1. Tez No: 73639
  2. Yazar: BEKİR SAVAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KÜLEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
ii ÖZET Bu çalışmanın amacı, sözlü ve görsel yayıncılıkta sık sık karşılaşılan 'ölçünlü dilden sapma' örneklerinin, dil değişimi ile dil çeşitlenmesi süreçlerinin mi, yoksa dil kullanımında ve ona bağlı olarak ortaya çıkan ve dilin kendisinde oluşan bir bozulmanın mı göstergeleri olduğunu araştırmaktır. Yapılan anketlerin, toplanan sapma örneklerinin, birtakım istatistiki veriler ve bu konuda bilimsel çevrelerde yapılan tartışmaların yardımıyla, bu durumun, dil kullanımında ve buna bağlı olarak dilin kendisinde bir *bozulma' olduğu sonucuna varılmıştır. Giriş bölümünde, bu soruna çeşitli çevrelerin bakış açılan değerlendirilerek kısa bir tartışma zemini oluşturulmaktadır. Burada ayrıca, çalışmanın amacı, önemi, sınırlan, ve yöntemi ile araştırma hipotezi belirtilmiştir. İkinci bölümde kaynak taraması yapılmaktadır. Ancak dil kullanımının bilimsel çevrelerde bir tartışma ve araştırma konusu olarak henüz kabul görmeye başlamış olması, konumuzla doğrudan ilgili kaynak bulmamızı güçleştirmiştir. Bu yüzden bulunabilenlerin yanı sıra, konumuzla kısmen ilgili diğer yayınlar incelenmiştir. Bunlann yardımıyla, sırasıyla dilin yapısı ve işlevleri, dil çeşitlenmesi, araştırmanın temel konulan olan 'ölçünlü dil' ile 'yayıncılık dili' ele alınmıştır. Ayrıca hem bu konularda, hem de ölçünlü dilden sapma örnekleri olarak toplanan verinin değerlendirilmesinde kullanılacak, 'doğruluk', kabul edilebilirlik1, ve 'sapma' ölçütleri konusunda, araştırmalar yapan bilim adamlarının, bulguları ve saptamalan incelenmiştir. Üçüncü bölüm üç kısımdan oluşmaktadır. İlkinde, ölçünlü dilden sapma örneği olarak radyo ve televizyonlardan toplanan ifadeler ayrıntılı olarak sınıflandırılmıştır. Bu veri hem küme küme, hem de tek tek ele alınıp incelenmiştir. İkinci kısımda, bu sorun konusundaki varsayımlarımızı doğrulamak amacıyla uygulanan anketlerin genelİÜ bir değerlendirmesi yapılmıştır. Varılan ilk önemli sonuç, ölçünlü dilden sapmalar yapmanın bir dil bozulması olduğudur. Ayrıca, burada, bu sorunu doğuran sebepler ile olası sonuçlan ve çözüm önerileri konusunda ortaya attığımız düşüncelerin de ankete katılanlarca desteklendiği görülmüştür. Üçüncü kısımda ise, çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde yapılan değerlendirmeler, sapma örneklerinin incelenmesi, anketlerdeki ve istatistik yıllığındaki istatistiki veriler ile bilimsel çevrelerdeki tartışmalar göz önüne alınarak, sorunun sebepleri, kısa ve uzun erimde ortaya çıkarabileceği sonuçlar tartışılarak birtakım çözüm önerilerinde bulunulmaktadır. Bunlar şöyle özetlenebilir; - Yayıncılıkta özensiz dil kullanımı, yabancı sözcük kullanma alışkanlığı, yabancı isimler koyma ve alışılmamış türde ifadeler kullanma, bir dil bozulmasıdır. Bu tutumlar genel dil bilincinin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Anadili öğretimi ile genel eğitimin yetersizliği, okuma eksikliği, dil ve yayın politikalarının eksikliği ile küreselleşme ile artan kültür istilası, bu tür tutumların diğer etkenleridir. - Sorunun temel olarak dilsel ve toplumsal açıdan iki tür sonucu vardır. Kısa erimde iletişim kopukluğu, uzun erimde ise ölçünlü dilde ve onun işlevlerinde bozulma, sorunun dilsel sonuçlardır. Ülkenin gelişmesinde gecikme, diğer kültürel değerlerde bozulma, toplumsal iletişimde aksama, toplumsal kimlik ve bağlarda zayıflama ise sorunun toplumsal sonuçlarıdır. - Sorunu çözmek için yukarıda anılan etkenlerin şiddetini azaltacak önlemler alınmalıdır. Sonra, yeni ve sürekli gündemde kalacak bir dil planlaması yapılıp, hemen uygulamaya konmalıdır. Son bölümde, bütün çalışmanın bir özeti yapılmakta ve varılan sonuçlar belirtilmektedir. Yayın diline gösterilen özenin azlığı, bir yandan genel dil bozulmasının temel etkeni olma özelliğini taşırken, öte yandan kendisi de genel eğitim ve dil konusunda belli bir politikanın olmamasından kaynaklanmaktadır. Buradaiv sevindirici olan, sorunun radyo, televizyon ve gazetelerde tartışılmaya başlamış olmasıdır. Eğer bu tartşmalar, birtakım eğitsel, sosyal ve kültürel projelerle desteklenirse, sorunun şiddeti en azından bir an önce azalmaya başlayacaktır. Bu bölümün sonunda, bu alanda yeni çalışmalar yapacak olanlar için, birtakım önerilerde de bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate as to whether the examples of deviations from standard language which we often hear on radio and television programmes are signs of the natural process of language change and variation or of a decline in the language use and consequently in language itself. With the help of questionnaires administrated, certain statistical data, the examples of deviations collected as data and the discussions in the scientific circles, it has been concluded that this situation, namely making deviations from standard language used for broadcasting, is a sign of deterioration in language and its use. In the introductory section, the approaches of linguistic and non-linguistic circles to the problem are handled in order to form a discussion ground shortly. Besides, here, the aim of the study, its importance, limitation, method are expressed together with the statement of hypothesis. In Chapter II, there is a review of literature. Due to the fact that language use has just been accepted as a matter of discussion and investigation by linguists, we have had difficulty in finding sources directly related to our field. Therefore, we have been through those which are partly related. With the help of all these source materials, language, its structure and functions, language variation and then, as the principle matter of the study, the standard language and language of broadcasting are handled in this section. In addition, both in these matters and in the matters of grammaticality, acceptability and deviations, the findings and judgements of scholars studying in linguistics are analysed. The third chapter is composed of three parts. In the first, the expressions collected form radio and television programmes as examples of deviation from standard language are classified in a detailed way. This data is evaluated, first, group by groupvi and then example by example. In the second part, we evaluate the questionnaires we administrated in order to validate our assumptions we put forward about the problem and the matters related to it. The first important conclusion we reach is the fact that making deviations is a sign of a decline in language. Besides, we see that the interviewees agree with us about reasons and the results of the problem together with the suggestions we made for the solution. In the last part of Chapter III, with the help of discussions we make in Chapter I and II, the examination of the examples of deviations, the statistical data we collected from questionnaires and statistical yearbook, together with the discussions in linguistic or non-linguistic circles, we handle the reasons and results of the problem and we make suggestions for the solution. They can be summarised as follows; - The inattentive language use in broadcasting, the habit of over-using loan terms, giving foreign names and making up expressions different from standard ones is a language decline. These loose linguistic attitudes come mainly from a general linguistic insensivity. Inadequacy of mother-tongue teaching and general education, lack of the habit of reading, lack of a systematic language and broadcasting policies and cultural diffusion increasing together with globalism are the other factors leading to these attitudes. - The problem has basically two results; one is linguistic and the other is social. Linguistically, in the short term, it halts the communication process, while in the long term, it leads to corruption in language and its use. Socially, but only in the long term, it may lead to deterioration in other cultural elements, lack of social dialogue, and weakening in social identity and ties. - To solve the problem, first necessary measures should be taken, which will lessen the impact of the above mentioned factors. After that a new and continuous language planning project should be prepared and put it into practice as soon as possible.vii Finally, the last section presents a summary of the whole study, and the conclusions we have come to. While lack of attention to language of broadcasting is the main source of the general language decline on one hand. On the other hand, it is a result of general lack of education and language policies. Fortunately, people have begun to discuss the matter on radio and televisions and in newspapers. If this enlightenment is supported with cultural, social and educational projects, the impact of the problem will be lessened. At the end of this chapter we made certain suggestions for the scholars who will make further research in this field.