Kısa zincirli sfingolipidlerin akciğer kanseri hücreleri üzerindeki etkileri
Effects of short chain shingolipids on lung cancer cells
- Tez No: 736393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Akciğer kanseri henüz tedavisi bulunamamış tüm dünyada ölüm nedenlerinin baş sırasında yer alan küresel bir hastalıktır. Son zamanlarda bu alanda yapılan birçok çalışmanın da temel amacı apoptozis ile ilişkili düzenleyici mekanizmaları anlamak ve anti kanser ilaçların geliştirilmesine yeni yaklaşımlar sağlamaktır. Sfingolipid grubu bir molekül olan seramidin kanser patogenezi ve tedavisinde apoptozun tetiklenmesi, hücre proliferasyonu ve migrasyonunun düzenlenmesinde etkisi büyüktür. Kilit role sahip olan seramidlerin, apoptoz yolaklarının bir çoğunda görev aldıkları ve sitoplazmadaki seviyeleri arttığında programlı hücre ölümüne yol açtığı yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Biz de bu çalışma ile C2 ve C6 seramidin kombine formunun Türkiye ve tüm dünyada en çok ölüm sebebi olan akciğer kanser hücreleri üzerindeki etkilerini araştırdık. Bunun için önce in vitro ortamda kısa zincirli sfingolipidlerin etken dozunu zamana bağlı olarak belirledik, C2 ve C6 kombine formunun belirlediğimiz IC50 konsantrasyonunda A549 hücreleri üzerindeki sitotoksisite etkilerini MTT kolorimetrik testi ile tespit ettik. Hücrelerin yapısında oluşan morfolojik değişikleri ikili boyama sonucunda önce konfokal mikroskopu ile, daha sonra geçirimli elektron mikroskopu ile gözlemledik. Sonuç olarak C2 ve C6 kombin seramidin A549 insan akciğer kanseri hücre hattındakı sitotoksik ve apoptotik etkileri belirlenmiş ve çalışmamızın sonucu olarak hücrelerde apoptozisi gösteren morfolojik ve ince yapısal değişiklikler saptanmıştır. Bu çalışma sonrasında hücrelerin sfingolipid ve lipid metabolizması kanser tedavisi ile ilişkilendirilerek yeni tedavi yaklaşımı seçeneği ortaya konmuştur. Elde ettiğimiz sonuçların akciğer kanserinde C2 ve C6 kombine formunun alternativ bir tedavi çeşiti olarak kullanılmasına yönelik ileriye dönük başka çalışmalara da ışık tutacağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a primary disease for which no cure has yet been found, and is one of the leading causes of death in the world. The main purpose of many recent studies in this field is to understand the regulatory mechanisms associated with apoptosis and to provide new approaches to the development of anticancer drugs. Ceramide, a sphingolipid group molecule, has a great effect on triggering apoptosis, regulating cell proliferation and migration in the pathogenesis and treatment of cancer. Studies have shown that ceramides, which have a key role, play a role in many of the apoptosis pathways and lead to programmed cell death when their levels increase in the cytoplasm. In this study, we investigated the effects of the combined form of C2 and C6 ceramide on lung cancer cells, which are the leading cause of death in Turkey and all over the world. For this, we first determined the effective dose of short-chain sphingolipids in vitro in a time-dependent manner, and determined the cytotoxicity effects of the combined form of C2 and C6 on A549 cells at the IC50 concentration we determined by MTT colorimetric test. As a result of double staining, we observed the morphological changes in the structure of the cells first with a confocal microscope and then with a transmission electron microscope. As a result, cytotoxic and apoptotic effects of C2 and C6 combined ceramide in A549 human lung cancer cell line are determined and as a result of our study, morphological and fine structural changes in cells indicating apoptosis are determined. After this study, sphingolipid and lipid metabolism of cells were associated with cancer treatment, and a new treatment approach option was presented. We believe that our results will shed light on other prospective studies on the use of C2 and C6 combined forms as an alternative treatment type in lung cancer.