İletişim becerilerinin takım çalışmasına yatkınlık üzerindeki etkisi: Sivil havacılık alanında eğitim alan bireyler üzerine bir uygulama
The effect of communication skills on predisposition to teamwork: An application on individuals educated in civil aviation
  1. Tez No: 736392
  2. Yazar: FEVZİ KEMAL ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CAN DEMİRTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Günümüzdeki rekabet koşulları altında işletmeler takım çalışmasına yatkın ve iletişim becerileri yüksek olan bireyleri istihdam etmeyi tercih etmektedirler. Bu nedenle havacılık sektörüne insan kaynağı sağlayan eğitim kurumlarında öğrenim gören kişilerin iletişim becerileri yüksek ve takım çalışmasına yatkın bireyler olması önem arz etmektedir. Bu sebepler ışığında çalışmanın amacı Türkiye'deki havacılık bölümlerinde eğitim alan bireylerin iletişim becerilerinin takım çalışmasına yatkınlık üzerindeki etkisinin tespit edilmesi ve iletişim becerileri ile takım çalışmasına yatkınlığın demografik faktörler açısından farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesidir. Araştırmanın ana kütlesini Türkiye'deki devlet üniversitelerinin havacılık bölümlerinde ön lisans düzeyinde öğrenim gören bireyler oluşturmaktadır. Araştırma ana kütlesi YÖK Atlas verilerinden hareketle tespit edilmiş olup çalışmanın gerçekleştirildiği örneklem büyüklüğü 361 kişi olarak hesaplanmıştır. Araştırma kapsamında 9 devlet üniversitesinden 510 ön lisans öğrencisine ulaşılmıştır. Araştırma sonucunda ulaşılan sonuçlara göre iletişim becerileri ile takım çalışmasına yatkınlık arasında anlamlı, pozitif ve orta düzeyde bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca iletişim becerilerinin demografik faktörler kapsamında anlamlı farklılık gösterdiği bulgusu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's competitive conditions, businesses prefer to employ individuals who are prone to teamwork and have high communication skills. For this reason, it is important that people who study in educational institutions that provide human resources to the aviation sector based on teamwork are individuals who have high communication skills and are prone to teamwork. Therefore, the aim of the study is to determine the effect of communication skills of individuals studying at the aviation departments of state universities in Turkey on the tendency to teamwork and to determine whether communication skills and the tendency to teamwork differ at the level of class, gender and age. The population of the research consist of individuals who study at level of associate degree in aviation departments of state universities in Turkey. Considering the YOK Atlas data, the size of the population was determinate 5870 people. In this research, the sample size to be reached was determinate as 361 people. Within the scope of the research, 510 associate degree students from 9 state universities were reached. According to the results of the research, it was determined that there is a significant, positive and moderate relationship between communication skills and a tendency to teamwork. I addition, it was found that communication skills differed significantly by gender.